Turecko - Doprava do země
Praktické informace o dopravě do Turecka letecky i po zemi nejen z Čech ale i okolních zemí. Pozemních hraničních přechodů nemá Turecko vzhledem ke své rozloze mnoho, zřejmě i proto, že nemá s žádným ze svých sousedů příliš dobré vztahy, což určuje i nepříliš rozvinutý pohraniční styk.
Letecká doprava do Turecka
Pokud do Turecka poletíte, je lepší Istanbul než Ankara. Spojení je lepší a letenky levnější. Z Prahy nebo Vídně létají napřímo Türkish Airlines za ceny od 5.000 Kč za zpáteční letenku. Občas bývají i ještě výhodnější nabídky. Pokud ve vás název Türkish Airlines vzbuzuje obavy, tak se nemusíte bát. Türkish Airlines patří k dynamickým leteckým společnostem, které rychle rostou a jejich flotila patří k nejmodernějším na světě. Další možností jsou charterové lety, ale zatím jsem nenarazila na výhodnější nabídku než nabízí pravidelné linky.
Cesta do Turecka po zemi
Autem do Turecka
Cestu autem do Turecka podrobněji popisuje článek Autem do Turecka. O cestováni autem po této zemi si můžete přečíst v článku Autem po Turecku.
My jsme zvolili jako nejvhodnější trasu přes Slovensko, Maďarsko, Srbsko a Černou Horu a Bulharsko ( trasa Brno – Bratislava – Budapešť – Szeged – Bělehrad – Niš – Sofie – Istanbul). Z Brna do Istanbulu je to asi 1750 km.
Přivezené auto bude v Turecku zaregistrováno do pasu řidiče na dobu maximálně 6 měsíců a bez auta pak nesmí opustit zemi. Mezinárodní řidičák nikde nechtěli, ale je lepší jej mít. Zelená karta a v případě vozu jiného majitele (služební apod.) notářsky ověřený souhlas k užití v angličtině. Postačí ověřená kopie, hlavně že je tam razítko.
Ceny pohonných hmot jsou (s výjimkou Turecka) podobné jako u nás. Před Tureckem rozhodně natankujte plnou nádrž, ceny se zde pohybují výše v podobné relaci jako v Itálii na dálnici (cca 45 Kč /l v 5/2014)
Autobusem do Turecka
Dnes už opět do Turecka jezdí autobusové spojení, které bylo většinou pozastaveno během balkánského konfliktu. Jezdí se přes Sofii, kde se většinou přestupuje. Můžete také jet přímo jen do Sofie a tady přesednout. Ze Sofie jezdí do Istanbulu několik spojů. V Sofii by měla být hned 3 autobusová nádraží, blízko sebe, nedalo železničního nádraží.
Do Istanbulu přes Sofii zajišťují spojení dvě bulharské společnosti Eurotours a Katev. Ceny jsou podobné, autobusy také. Na obě jsem četla kladná i negativní hodnocení, takže rozhodnout, která je lepší, si netroufám.
Společnost Eurotours www.eurotours.bg provozuje linku Praha – Brno – Istanbul. Její lístky prodávají i další prodejci, například Student Agency (kde ale bohužel ani nevědí kdy vlastně tento spoj jezdí). Na tuto společnost jsem četla vcelku dobré hodnocení, negativní hodnocení se týkalo špatného dojmu z kanceláře a přístupu ke klientům.
Vlakem do Turecka
Cestování vlakem je nejnáročnější na čas, ale může být pohodlnější než stísněný autobus. Může vyjít i nejlevněji, ale v takovém případě je nutné kupovat vždy vnitrostátní jízdenky, a posunovat se „od hranice k hranici“. Základní mezinárodní jízdenka je dost drahá, to už se vyplatí spíš letět. Když ale využijete některou ze slev, např. City Star nebo Euro Domino, dostanete se na lepší ceny. Další možností je Inter Rail. Nejlevnější je projíždět jednotlivé země vnitrostátními vlaky, ale zabere to dost času. Dělá se to tak, že si koupíte lístek vždy do poslední stanice v každé zemi a odtud zase do první stanice v dalším státě. Je to ale dost nepohodlné a jen pro opravdu velké šetřílky. Stejně jako u autobusů byly nedávno obnoveny spoje, které byly po balkánském konfliktu zrušeny.
Základní mezinárodní jízdenka je dost drahá, to už se vyplatí spíš letět. Když ale využít některou ze slev, např. City Star nebo Euro Domino, dostanete se na lepší ceny. Nejlevnější je projíždět jednotlivé vnitrostátními vlaky, ale zabere to dost času. Dělá se to tak, že si koupíte lístek vždy do poslední stanice v každé zemi a odtud zase do první stanice v dalším státě. Je to ale dost nepohodlné a jen pro opravdu velké šetřílky.
Cesta z Řecka do Turecka
Řecko – turecké hranice: Kipi (Řecko) / Ipsala (Turecko), Kastaniés (Řecko) / Pazarkule (Tuecko)
Mezi Řeckem a Tureckem jsou dva silniční přechody. Přes hranici vede poblíž Edirne železniční trasa. Dále je možné lodní spojení na řecké ostrovy. Oba silniční přechody jsou v provozu nonstop.
Autem z Řecka do Turecka
Pokud míříte do Istanbulu bude lepší přechod v Kastanies, které je poblíž Edirne a můžete se tudy napojit na dálnici do Istanbulu. Přes Kipi nedaleko Ipsaly se dostanete na poloostrov Gallipoli a můžete pokračovat kolem pobřeží Marmarského moře.
Autobusem z Řecka do Turecka
Do Řecka jezdí pravidelné spoje z Athén, Soluně, Alexandroupolis. Athény – Istanbul: 22h, denně kromě středy, odjezdy 19:00, v opačném směru odjezd 10:00. Alexandroupolis – Kipi: jezdí autobus 4x denně. Odtud se pak musíte dostat do Ipsaly, odkud jezdí autobusy do destinací v Turecku. Edirne – Kastaniés: z Edirne jezdí pravidelné minibusy do vesnice Karaagac, odtud jezdí autobus do řeckého Kastaniés, odkud se zase dá pokračovat do dalších destinací v Řecku, nejspíš přes Alexandoupolis.
Vlakem z Řecka do Turecka
Vlaky jezdí do Istanbulu stejně jako autobusy z Athén, Soluně a Alexandroupolis. Cesta je vlakem ke mnohem časově náročnější než autobus, je pomalejší a většinou na hranici nabere velké zpoždění.
Trajektem z Řecka do Turecka
Z ostrovů v Egejském moři se dá přeplout do Turecka, ale je to neúměrně drahé. V létě snad jezdí spoje denně, ale jízdní řády se často mění a obtížně se zjišťují předem. Podle všeho jezdí trajekty mezi řeckým ostrovem Chios a Cesme.
Cesta z Bulharska do Turecka
Bulharsko - turecké hranice: Kapikule (Turecko)
Mezi Bulharskem a Tureckem jsou dva silniční přechody a jeden železniční. Hlavní trasa vede přes přechod v Kapikule po dálnici mezi Svilengradem (Bulharsko) a Edirne (Turecko). Nemusí vám dovolit přejít přes hranici pěšky. Přechod je otevřen denně po 24 hodin.
Přejezd autem do Bulharska je bezproblémový, hranice se nachází na dálniční trase Istanbul – Edirne (platí se na ní mýtné). Jediným problém, je zdržení při absolvování tureckých vstupních či výstupních formalit kvůli autu.
Pokud jste v Bulharsku autem a budete chtít na výlet do Turecka nebo jiné země, nedovolí vám bez auta opustit zemi, pokud auto neumístíte do celního skladu za 30USD na den.
Jezdí přímé autobusy ze Sofie do Istanbulu. Vlakem můžete jet buď již z Istanbulu, Edirne nebo až Kapikule. Dostanete se odtud spoji do Bukurešti a Sofie.
Cesta ze Sýrie do Turecka
Syrsko - turecké hranice: Bab al-Hawa (Sýrie) / Cilvegözü (Turecko)
Se Sýrii má Turecko ze svých sousedů nejvíc hraniční přechodů. Využitelné jsou asi 4. Nejčastěji používaným je Bab al-Hawa na trase z Antakye (Turecko) do Aleppa (Sýrie). Další možnosti jsou z Kilisu u Gaziantepu do Halabu přes Azaz. Další jsou Akcakale, Ceylanpinar a Nusaybin.
Nejlepší spojení je z Antakye, odkud jezdí spoje do několika syrských měst. Do Aleppa (Halabu) to trvá asi 3 hodiny. I z Istanbulu jezdí přímé autobusy do Aleppa nebo i do Damašku. Syrské vízum je nutné mít předem.
Vzhledem k probíhající občanské válce v Sýrii bude pravděpodobně provoz na těchto hraničních přechodech omezen.
Cesta z Íránu do Turecka
Íránsko – turecké hranice: Dogubeyazit
Z hranice si můžete vzít dolmuš do Gürbulaku, který je asi 34 km od Dogubeyazitu.
Cesta z Gruzie do Turecka
Gruzínsko – turecké hranice: Sarp, Vale / Posof
Turecko má s Gruzií dva hraniční přechody. Nejčastěji využívaným přechodem je Sarp poblíž Hopy na černomořském pobřeží. Využít můžete také Posof poblíž Ardahanu.
Z Trabzonu do Tbilisi a Batumi jezdí autobusy. Vízum do Gruzie teď už nepotřebujeme, dřív se dalo vyřídit v Trabzonu. Přes Gruzii je možné tranzitovat do Arménie a Ázerbajdžánu. Jezdí i přímé autobusy. Prý se průvodčí snaží vybírat poplatek na „commissions“ během cesty, ale není to oficiální, tak zkuste odmítnout platit.
K hranici Sarp jezdí minibusy z Hope. Odtud je spojení minibusy do Batumi.
Cesta z Arménie do Turecka
Arménsko – turecká hranice je pro cizince uzavřená. Přechod hranice není možný, je nutné tranzitovat přes Gruzii nebo Irán. Jezdí prý dokonce přímé autobusy přes Gruzii do Arménie.
Cesta z Ázerbajdžánu do Turecka
Ázerbajdžánsko – turecká hranice je uzavřená. Přechod hranice není možný, je nutné tranzitovat přes Gruzii. Jezdí i přímé autobusy. Vízum by se nejspíš dalo získat v Istanbulu nebo Ankaře.
Cesta z Iráku do Turecka
Pozemní hranice s Irákem je a nejspíš ještě dlouho bude uzavřena.
Cesta po moři z Ruska do Turecka
Po Černém moři se lze dostat z Trabzonu do ruského Soči. Trajekty jezdí 2x týdně. Katamarány jezdí nejspíš každý den. Je potřeba mít ruské vízum předem z Čech.
Irena Hrušková | 26.5.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
2,0°C
|
Předpověď počasí |