Kudy kam - Dogubeyazit a Ararat

Hora Ararat (Turecko)
Hora Ararat (Turecko)

Do Doğubeyazitu na východě Turecka míří dva druhy cestovatelů. Jedni sem jedou kvůli místu samému, tedy především kvůli majestátní scenérii Araratu a druzí tudy míří na hraniční přechod do Iránu.

Ubytování v Dogubeyazitu

Vzhledem k tomu, že je město rušnou hraniční křižovatkou, je tady dostatek ubytovacích kapacit. Většina hotelů je však poněkud zašlých. Kousek od města směrem k paláci Isha Pasha je také kemp.

Ishak Pasha Hotel20TR double pokoj s koupelnou, bez snídaně. Slušný pokoj ve vcelku solidně vypadajícím hotelu. (2004)

Doğubeyazit a v pozadí Ararat (Turecko)

Co se týče jídla, nelze nezmínit skvělý Derya Restaurant, kde se najíte opravdu skvěle. Dobrých restaurací tady příliš není a co jsme si všimli většina cizinců mířila sem. Po první večeři nás druhý den majitel zdravil jako staré známé a hned nás i dalšími našimi známými zval na čaj a ayran zdarma.

Doprava

Dolmuše přijíždějí a odjíždějí přímo z hlavní třídy v centru. Většina dolmušů odjíždí ráno, a to tehdy, kdy se zaplní. Pro dopravu po okolí je nejlepší usmlouvat nějaký taxík. Pro cestu na Ararat a Ishak Pasha jsme jeden usmlouvali na 25TR, druhý den jen Ararat za 22TR.

Spojení do:
Van: 8TR, 2.5h, 185km (dolmuš)
Igdir: 3TR, 1h, 51km (dolmuš). Z Igdiru se dá pokračovat do Karsu: 10TR, 2.5h, 206km (menší autobus)

Doprava do Iránu

Minibusy na hranici jezdí ze stanoviště dolmušů v centru. Z hranice si pak můžete vzít dolmuš do Gürbulaku, který je asi 34 km od Dogubeyazitu.

Hora Ararat (Turecko)

Atrakce

Městečko samo o sobě ničím výjimečným nevyniká, jeho okolí je však fascinující.

Ishak Pasha Saray: nádherné ruiny kurdského paláce v působivém panorama hor. Vstupné 5TR (2004). Z Doğubeyazitu je to 6 kilometeů a dostanete se sem nejlépe taxíkem nebo pěšky, veřejná doprava sem nejezdí.

Palác Ishak Pasha u Dogubeyazitu (Turecko)

Ararat: výhled na horu budete míst skvělý z kurdské vesnice na úpatí. Dostanete se sem nejlíp taxíkem. Hora je citlivé a strategické místo. Pro výstup na Ararat musíte mít povolení vyřízené předem. V minulosti se povolení většinou vůbec nevydávala, ale v posledních letech se už získat dá. Každopádně je potřeba požádat si pár měsíců předem.

Pokud není uvedeno jinak, všechny informace jsou aktuální k 08/2004.

Přečtěte si také články Dogubeyazit – na iránské hranici, Ishak Pasha – pohádkový kurdský palác a Ararat – setkání pod biblickou horou.

Booking.com