Göreme - skalnatý „hobbitín“

Göreme (Turecko)
Göreme (Turecko)

Malé městečko Göreme v srdci Kappadokie je jedním z nejdůležitějších turistických center celé této oblasti. Právě v jeho okolí se totiž nachází ty nejčastěji navštěvované lokality celé Kappadokie. Nádherná krajina podivuhodných skal je všude kolem. Hned za městem je „Open Air Muzeum“ (Muzeum pod širým nebem). Pokud však nechcete platit vstupné, tak podobné formace můžete vidět v okolí a zadarmo.

Göreme (Turecko)

Göreme je sice dost turistickým městečkem, ale je rozhodně tím pravým místem, kde byste měli na pár zakotvit při cestě Tureckem. Mnoho místních hotýlků je vybudováno přímo ve skalách a bydlení v nich je rozhodně něco jiného, než obvyklé ubytování. Rozhodně se ubytujte v nějakém „cave“ guest-housu, budete si tady připadat jako v nějakém pohádkovém „hobbitíně“. Díky velké konkurenci jsou ceny na tak turistickou lokalitu až překvapivě slušné. Guest-housy také nabízí různé výlety a kulturní programy. Můžete se nechat vzít do kaňonu Ihlara, na představení tančících dervišů nebo let balónem nad Kappadokií. Určitě si na celý den půjčete kolo nebo motorku a vydejte se na vyjížďku po okolí.

Velmi dobrá je i nabídka restaurací, můžete vyzkoušet tradiční turecké pokrmy, jako třeba turecká pizza, gözleme, což jsou placky plněné většinou sýrem nebo zeleninou (nebo obojím), nebo třeba jen rychlý kebab do ruky. Nenechte si také ujít úžasné turecké sladkosti. A samozřejmě nezapomínejme na nutnost vypít nekonečné množství čaje.

Kappadokia (Turecko)

Můžete si vyjet třeba do nedalekého Zelve. Je tady podobný placený areál jako v Göreme. ale vstupné je jednak levnější, a především je tady míň turistů. Cestou se můžete zastavit v proslaveném údolí pohádkových komínů, zajet si vymodelovat něco na hrnčířském kruhu do Avanosu nebo prohlídku vinných sklepů v Ürgüpu.

Další den se můžete vydat na pěší výlet po okolí. Mapku s trasami seženete buď v hotelu nebo kdekoliv ve městě. Jeden z nejlepších výletů je údolím Pigeon Valley do Uçhisaru, odkud se zpět lehce svezete dolmušem zpátky. Můžete se také vydat do Rose Valley, Honey & Love Valleys nebo Sword Valley.

Přímo v okrajové části Göreme narazíte na tradiční „troglodytí“ domky vytesané do skal, ve kterých se stále bydlí. Se satelitními anténami na skalách to tady vypadá jako v jiné galaxii. Pokud narazíte na někoho z místních, může vás pozvat na návštěvu k sobě domů na šálek čaje.

Göreme (Turecko)

Ve skalách byly vytesány také kostelíky, jedním z nich je Yusuf Koç Kilisesi z 11. století. Fresky v tomto „kostele s pěti sloupy“ jsou stále v poměrně dobrém stavu.

Göreme samo o sobě je spíše turistickým městem guest-housů, restaurací, cestovních agentur a prodavačů koberců. Přesto má příjemný pohodový rytmus a můžete tady strávit několik příjemných dní. Skoro každý tady totiž nakonec zůstává o něco déle, než původně zamýšlel. Göreme je skutečně „nevídané“ místo, což je ostatně také překlad jeho názvu.

Booking.com