Ayvalik - zastávka u ostrova Alibey

Ayvalik (Turecko)
Ayvalik (Turecko)

Ayvalik je nejstarším tureckým letoviskem na severním pobřeží Egejského moře. Je oblíben především mezi domácími návštěvníky, ale jeho oblíbenost stoupá i u zahraničních turistů. Naproti na ostrov Alibey (turecky Cunda Adasi) se z Ayvaliku dostanete buď pravidelným trajektem nebo po mostě spojujícím ostrov s pevninou. Vypravit se odsud můžeme na antické ruiny Pergamon u města Bergama.

Ayvalik (Turecko)

Ayvalik se nachází nedaleko řeckého ostrova Lesbos, na který odsud jezdívají trajekty. Ceny v obou směrech jsou však vzhledem k vzdálenosti značně přemrštěné a prezentují stále ještě silně zdrženlivé vztahy obou zemí.

Historie města není dlouhá. Osídlení města bylo řecké a trvá zhruba čtyři století. Po turecko-řecké výměně obyvatelstva odtud museli odejít příslušníci řecké církve a usídlili se tady muslimové původem z řeckých ostrovů. Mnoho starších obyvatel tak stále mluví řecky. Za svého největšího vzestupu během 18. století se město těšilo výsadním právům znamenajícím téměř statut autonomie a bylo jedním z nejvíce prosperujících měst na egejském pobřeží.

Ayvalik (Turecko)

Ayvalik zůstal poměrně zachovalou ukázkou osmansko-řeckého kupeckého města. Na pobřežní promenádě nabízí mnoho agentur lodní výlety kolem okolním ostrovů. Dopoledne sledujeme vyplutí hned několika výletních lodí. Většina výletů zahrnují oběd, přestávku na koupání a návštěvu ostrova Alibey.

Ayvalik (Turecko)

Za Ayvalikem pás zdejších pláží plynule přechází v 6 kilometrů vzdálené, rychle se rozvíjející letovisko Sarimsakli, poněkud sužované hektickou rychlovýstavbou nových hotelů. Pokud hledáte kemp, nějaké možnosti jsou v Çamliku, který plynule navazuje na Ayvalik. Další mnohem lepší možnosti kempování jsou na ostrově Alibey. Jestli se u Ayvaliku rozhodnete zůstat, pak právě ostrov je tím nejlepším místem, kde na chvíli zakotvit.

Booking.com