Zagoria - malebné břidlicové vesnice

Zagoria (Řecko)
Zagoria (Řecko)

Dlážděné klikaté uličky, malebné domky s nezaměnitelnými břidlicovými střechami. Jsme v severním Řecku v malé vesničce Monodendri. Podobných vesniček se tady nachází více, přesně 44. Celá tato kouzelná oblast se jmenuje Zagoria, nebo také Zagorochia, a je čím dál více oblíbeným cílem návštěvníků.

Zagoria (Řecko)

Podobně jako i další obtížněji přístupné horské oblasti, také Zagoria si uchovala za turecké nadvlády poměrně solidní autonomii. Díky tomu se v oblasti mohla rozvíjet vlastní autonomní kultura a architektura. Nejzajímavějšími vesnicemi jsou kromě Monodendri, Megalo Papingo a Mikro Papingo na severu a Tsepelovo, které zase leží východně.

Zagoria (Řecko)

Problémem většiny těchto vesnic je vylidnění. V dnešní době tady žijí převážně staří obyvatelé, mladí odsud odcházejí. Díky turistice snad začnou opět vesničky ožívat.

Zagoria se nachází severně nad Ioanninou. Její velkou část zabírá národní park Vikos – Aoos. Národní park je hornatý a hustě zalesněný. Dochoval se tady jeden pradávných evropských lesů. Podobné lesy se dochovaly pouze v Řecku, Finsku a Švédsku, třech nejlesnatějších zemích Evropy. Tady v Severním Řecku se nachází nejrozmanitější druhy horských lesů v celé Evropě. Nejvyšší vrcholy zdejšího masivu Gamila jsou Smolikas (2637 metrů), Gamila (2497 metrů) a Astraka (2436 metrů).

Zagoria (Řecko)

Nádherným místem je kaňon Vikos. . Podle informační cedule dosahuje hloubky 900 metrů a je nejhlubším kaňonem na světě. Jeho stěny jsou od sebe vzdáleny pouhých 1100 metrů. K soutěsce je asi nejlepší přístup právě z Monodendri. Kousek od vesnice je klášter Moni Ajia Paraskevis pocházející z 15.století. Odtud budete mít ten nejnádhernější výhled.

Booking.com