Monemvasia - na skok do středověku
Když projedete po úzké šíji na skalnatý poloostrůvek a projdete pěšky nízkým tunelem ve tvaru L, tak se před vámi najednou otevře pohled do středověkého města. Úzké uličky se klikatí po kamenné dlažbě nahoru do kopce podél kamenných domů. Dovnitř se dostanou jen pěší, žádná jiná doprava tady není možná. Dokonce i zboží po městečku místní obchodníci vláčejí na starých dobrých trakařích nebo stavebnických kolečkách.
Monemvasii se někdy pro její polohu říká řecký Gibraltar. Leží totiž na skále 350 metrů nad mořem. Název je odvozen od Moni emvasia – jediný vchod. Nazvali ji tak kdysi lakonští uprchlíci. Ti se sem přicházeli ukrýt před slovanskými nájezdy v 7. a 8. století a na poloostrově založili svou osadu.
Monemvasia nebyla nikdy dobyta, i když musela několikrát změnit své vládce. Roku 1249 patřila ke křižáckému panství Guillauma Villehardouina. O 13 let později ji však musel společně s Mystrou a Maine odevzdat byzantskému císaři. Potom Monemvasia patřila střídavě Benátčanům, Turkům, pak zase Benátčanům a opět Turkům. Z tohoto důvodu je město pestrou stavebnicí různých architektonických prvků. V městečku najdeme několik byzantských chrámů a dominuje mu pevnost.
Monemvasia je téměř dokonalým středověkým městem. Město je obydlené, většinou však víkendově Athéňany. Mnoho starých domů je přebudováno na hotely, ale ubytování tady není žádná láce. Další domy fungují jako restaurace, kavárny nebo prodejny dárkových předmětů. Městečko je zaměřeno hlavně na turisty, kterých je tady v sezónu plno.
Monemvasia proslula již ve středověku v Evropě lahodným vínem malvasia. S pevninou je kopcovitý poloostrov spojen pouze úzkou šíjí, po které vede silnice k pobřežnímu městečku Jefyra. Tady v Jefyře najdete všechny potřebné služby pro cestovatele.
Irena Hrušková | 16.5.2006
Aktuální počasí v destinaci
|
11,7°C
|
Předpověď počasí |