Řecko - Fakta o zemi

Antická socha v Řecku
Antická socha v Řecku

Hlavní město:  Athény (Athínai, 3.7 mil. obyvatel)
Rozloha:  131 957 km2 (pevnina 130 817 km2, vodní plocha 1140 km2)
Počet obyvatel:  10.6 milionu

Oficiální název:  Řecká republika (anglicky Hellenic Republic, řecky Elliniki Dimokratia)

Sousední země:  Turecko, Bulharsko, Makedonie, Albánie
Nejvyšší vrchol:  Olympos – 2917 m
Nejdelší řeka:  Aliákmon – 297 km

Jazyk:  řečtina
Etnické složení:  95% etničtí Řekové, národnostní menšiny Albánců, Turků aj.
Náboženství:  97.5% řecká ortodoxní církev, 1.7% muslimové, 0.8%ostatní
Státní zřízení:  parlamentní republika

Měna:  euro (mezinárodní zkratka EUR)
Hlavní produkty:chemický, strojírenský, potravinářský, textilní průmysl, pěstování cukrovky, brambor, slunečnice, tabáku, bavlníku, rajčat, melounů, citrusů, broskví, vinné révy, olivovníku, chov bource morušového, včelstva, ovcí, koz, prasat a skotu, rybolov

Časové pásmo:  GMT/UTC plus 2 hodiny, oproti ČR plus 1 hodina
Elektřina:  120 V, 60 Hz

Správní členění Řecka

Administrativně je země rozdělena na 13 krajů (periferies): Východní Makedonie a Thrákie, Střední Makedonie, Západní Makedonie, Épeiros, Thessalie, Jónské ostrovy, Západní Řecko, Sterea Ellada (Pevninské Řecko), Attika, Peloponés, Severní Egeis, Jižní Egeis a Kréta. Kraje se dále člení na 51 okresů (nomi). Autonomní postavení mají Athény s Pireem.

Zcela zvláštní správní jednotkou je tzv. mnišská republika Athos na hoře Athosu „Agion Oros“. Vstup na území této republiky je povolen pouze osobám mužského pohlaví na základě zvláštního povolení.

Největším městem je hlavní město Athény. S předměstími a Pireem má 3.7 mil obyvatel. Další velká města jsou Soluň (Thesaloniki, 1mil), Patras (165 tis), Volos (127 tis), Larisa (111 tis). Z ostrovů má pouze Kréta větší město Irakleion (Heraklio, 120 tis).

Na ostrovech žije asi 15% obyvatelstva. Nejlidnatějšími ostrovy jsou Kréta (537 tis), Evvia (209 tis) a Korfu (105 tis).

Roku 1923 proběhla vzájemná výměna etnického obyvatelstva mezi Tureckem a Řeckem. Asi milion Řeku odešlo z Turecka do Řecka a kolem půl milionu Turků se přesunulo z Řecka do Turecka.

Řecko je parlamentní republiko od roku 1975. V čele republiky stojí republiky. Tento je arbitrem státních institucí a spoluvykonavatelem moci zákonodárné (spolu s parlamentem) a výkonné (spolu s vládou). Významné postavení zastává ortodoxní řecká pravoslavná církev, která má na společnost velký vliv.

Od roku 2001 je Řecko členem EU. Roku 2002 přestoupilo na euro. Do 1.1.2002 byla řeckým platidlem drachma (GRD).

Booking.com