Kudy kam - Athény

Athény (Řecko)
Athény (Řecko)

Athény na putovány Řeckem vynechá málokdo, alespoň kouknout na Akropoli se chce jistě každý. Dnešní velkoměsto však už dávnou neoplývá romantikou dávných časů. Jako základna pro delší pobyt a prozkoumávání okolí však Athény moc vhodné nejsou, zvlášť pokud jste autem. Je daleko lepší se ubytovat v některém z kempů na pobřeží.

Ubytování v Athénách

Kemp by měl být v Athénách ještě jeden blíže k městu, ale ten jsme bohužel nenašli. Do toho v Marathonu jsme koneckonců také trefili snad jen nějakým zázrakem.

Marathon (Athény) – kemp Ramnous: dospělý 6€, stan 6€ malý a 8€ velký, auto 3€. K dispozici lednička, mrazák. Kemp nic moc,ale je pěkně stinný. Sociálky nic moc, stejně tak restaurace. Platba kartou možná. Club sleva 10%. Kemp se docela špatně hledá, z Athén je dost špatné značení, orientovali jsme se jen přibližně a drželi směr na letiště až jsme to zdárně našli. Do Athén jezdí autobus. (2005) www.tggr.com/camping-ramnous-athens

Athény (Řecko)

Doprava po Athénách

Po Athénách jsme jezdili pouze autem, takže z ostatních druhů dopravy nemáme zkušenosti.

Autem po Athénách

Jezdit autem po Athénách je upřímně řečeno dost příšerné. Značení je totiž opravdu mizerné, respektive často žádné. Doprava je hustá, v centru jsou neustálé zácpy. Protože autobus z kempu nemá dost častý jízdní řád, vyrazili jsme do centra autem. více viz Autem po Řecku.

Parkování je ovšem taktéž noční můra, jediná jakž takž šance je v některé z podzemních garáží. Manévrování a orientace v úzkých jednosměrných úzkých uličkách mezi chodci je zdlouhavá.

Parkování v Athénám je na ulici v centru dost drahé, lepší je zajet do garáží. Trochu nás zaskočilo, že po nás chtěli klíče od auta, což je tam bohužel zvykem. Pracovníci si tam auta sami vmanevrovávají do stísněných prostor garáží. Trochu jsme trnuli, zda tam naše auto po návratu ještě bude, ale kolem stálo plno mnohem dražších fár taktéž s odevzdanými klíči. Parkovné stálo 12€ za asi 6 hodin.

Athény (Řecko)

Atrakce v Athénách

Nejzajímavější památkou je samozřejmě Akropole, ovšem mějte na paměti, že stejně jako vy sem míří tisíce dalších turistů. Lokalita je proto neustále v obležení hord návštěvníků. snad jen v ranních hodinách nebo mimo hlavní sezónu je tady trochu klidněji.

Athény (Řecko)

Akropolis – vstupné 12€, platit lze kartou. Otevřeno denně 8:00-18:30.
Stará Agora – vstupné asi 8€, denně mimo pondělí 8:00-15:00. Dřívější tržiště a shromaždiště.
Chrám Dia Olympského – vstupné asi 3€, denně mimo pondělí 8:00-15:00. Největší chrám v Řecku.
Národní archeologické muzeum – vstupné asi 12€. V pondělí 12:30-19:00, ostatní dny 8:00-19:00, listopad až březen pondělí 10:30-15, ostatní 8:00-15:00. Nejlepší muzeum řeckého umění.

Přečtěte si také článek Athény – pupek antického světa.

Booking.com