Vitré - květinové město v Bretani

Vitré (Bretaň - Francie)
Vitré (Bretaň - Francie)

Vitré, největší město v regionu, jež se rozprostírá na východní hranici někdejšího bretaňského vévodství. Zdánlivě divoké město obklopují pečlivě střižené okrasné ploty a další živá flóra, která vynesla městu několik ocenění. Květinové město se pyšní jedním z prvních ekologických parků ve Francii, jenž leží přímo ve středu města. Vitré je jedním z mála míst, které nabízí bezplatnou městskou dopravu, a to především z důvodu omezení provozu v centru a kvůli ochraně životního prostředí. Nevyčerpatelnou zásobárnou společenského vyžití je tzv. „Jacques Duhamel“, zahrnující divadelní a koncertní prostory, včetně kina.

Výhodnou proměnou tvoří obležení čtyř muzeí, které obsáhne jedna jediná výhodná vstupenka. Prvním z nich je „Saint Nicolaus museum“, dávající na obdiv sakrální umění, zaměřené na stříbrné náboženské předměty z 19. a z poloviny 20. století. Musée du château, neboli hradní muzeum líčí historii Vitré skrze dekorativní umění na pozadí devatenáctého století. Neopomenutelným zážitkem je i návštěva Musée des Rochers-Sévigné a Musée de la Faucillonnaie s monumentálním schodištěm a výhledem na Montreuil-sous-Pérouse.

Duchovní osvětou a ochlazením v horkých letních dnech se zdá být La kapelle Saint Nicolas, Couvent des Augustinos  popř. kostel Panny Marie. Další památkou města Vitré jsou bývalá kasárna z roku 1874, jež dnes slouží jako bytové jednotky určené seniorům, přičemž severní křídlo bylo přes mnohé protesty přeměněno v nákupní centrum. Co dva roky pořádá město večerní koncerty hudebních talentů, vítěz získá možnost vydat vlastní CD. Dorazíte-li v ten správný čas, natrefíte pravděpodobně na jeden z místních festivalů popř. největší karneval v Bretani – Carnaval des Gais Lurnos. Z festivalů zmiňme „Jazz á Vitré“, „Les Sévignáles“ či festival fantazie.

Pro zlepšení kondice sportovně založených jedinců nabízí město čtyři sportovní komplexy zahrnující fotbalové, ragbyové a golfové hřiště, tenisové kurty, bazén, pole pro lukostřelbu, skateboardovou dráhu a mnohé další. Je-li libo v deštivých dnech zahřát tělo, stačí popojet několik kilometrů dále a objevit kouzlo rodinného podniku Lannion Warenghem Distilerie. Palírnou jsou vedeny zdarma prohlídky, včetně vyzvání k ochutnávce kvalitní whisky, lahodného piva či medoviny. V případě nedostatečného nasycení hagiografickými poznatky, směřuje cesta k ostrovnímu klášteru Mont Saint Michel, jenž je opředen legendou o zjevení archanděla Michaela. Zapojit se do života v dlážděných uličkách Dinanu lze okamžitě. Zrak upoutají především zruční řemeslníci, smysly naopak vůně palačinek. Oddechnout si po náročném dni můžete na věhlasných plážích města St. Malo, jež zve i na kousek historie.

Aktualizace 13.11.2021
Booking.com