Osobnosti Kréty

Kolébka řecké kultury zrodila i několik slavných osobností. Ty sice nejsou obvykle známé celosvětově, ale pro místní obyvatele mají velký význam. Věděli jste, že Heraklion (Iraklio) zrodil i držitele Nobelovy ceny?

Číslem jedna je určitě pro Kréťany herec John Aniston. Ten se narodil v roce 1933 a má za sebou celou řadu zajímavých rolí. Zahrál si v seriálech jako Kojak (přátelil se s Telly Savalasem, jenž se stal i kmotrem jeho dcery Jennifer), Star Trek: Voyager nebo Tak jde čas.

Další slavnou osobností byl Odysseas Elytis (1911 – 1996). Tento básník obdržel v roce 1979 Nobelovu cenu za literaturu a zařadil se tak po bok Jaroslava Seiferta nebo Gabriela Garcíi Márqueze. Elytis, jenž se přátelil například se španělským uměleckým kolegou Pablem Picassem, prorazil například s básnickou sbírkou Bláznivý granátovník.

V Heraklionu se narodil i další populární spisovatel a básník Nikos Kazantzakis (1883 – 1957). Že Vám to jméno nic neříká? Pokud ale zmíníme, že je duchovním otcem Zorby, jednoho z nejslavnějších filmových Řeků, kterého ztvárnil ve filmovém zpracování Anthony Quinn, už jistě budete vědět. Mezi další díla Kazantzakise se řadí třeba Kapitán Michalis nebo Kristus znovu ukřižovaný.

A do třetice trochu sportu. V Heraklionu se narodil v roce 1985 i slavný řecký fotbalista Georgios Samaras. Zkušený útočník v minulosti oblékal dres slovutného Manchesteru City, v současné době je hráčem skotského Celticu Glasgow. Na svém kontě má i řadu reprezentačních startů, představil se na ME 2008 a 2012 a na světových šampionátech 2010 a 2014.

Co takhle nějaké jméno z dávné historie? Domenico Theotokopoulos, nebo též El Greco (1541 – 1614) se stal jedním z nejslavnějších malířů v celé historii lidstva. Proslulé jsou jeho obrazy jako Ukřižování Krista, Pohřeb hraběte Orgaze nebo Sv. Martin a žebrák. Jeho obraz "Kristus uzdravuje slepce" je úvodním obrázkem tohoto článku. Dalším slavným malířem původem z Kréty byl Michalis Damaskinos (1530 – 1591).

Tím ale výčet slavných Kréťanů ještě zdaleka nekončíme. Vitsentzos Kornaros (1553 – 1613) byl básníkem, který proslul epickou poemou Erotokritos. Byl vůdčí osobností krétské renesance a znamenal inspiraci pro celou řadu helénských básníků. V oblasti umění ještě můžeme zmínit zpěvačku Nanu Mouskouri (1934), která se zapsala do historie písní „White Rose of Athens“, která je poměrně známá i v české verzi.

Zabrusme i do světa politiky. Tím, čím byl Tomáš G. Masaryk pro Československo, byl Eleftherios Venizélos (1864 – 1936) pro moderní Řecko. Rodák z Mourniés byl synem revolucionáře, jenž řídil povstání proti Osmanům.

 A pokud pomineme mytičnost poslední osobnosti, kterou si v tomto článku jmenujeme – významnou osobností krétské historie byl i král Mínós, syn Dia a Európy.

Booking.com
Aktuální počasí v destinaci
Mapa oblasti
Sponzor
Nejnovější článek
Kam dále?
Reklama