Elba – příjemné místo pro nevšední dovolenou
Chcete si užít dovolenou v méně obvyklé destinaci, ale přitom necestovat až na druhý konec světa? Vyrazte na Elbu, malebný ostrov na pomezí Ligurského a Tyrhénského moře, který od roku 1860 patří Itálii. Čeká Vás zde krásná příroda, příjemní obyvatelé, spousta nedobytných pevností, desítky písčitých i kamenitých pláží omývaných průzračným mořem a vynikající kuchyně.
Elba na světové mapě
Elba je po Sicílii a Sardinii třetím největším ostrovem italské republiky (a zároveň prvním největším ostrovem Toskánského souostroví), který zaujímá svou plochou 224 km². Ostrov je 27 km dlouhý a 18 km široký, délka jeho pobřeží činí přibližně 147 km. Nejvyšší vrchol, Monte Capanne, měří 1019 m. Hlavním městem je Portoferraio, které je zároveň důležitým obchodním a kulturním centrem. První zmínky o ostrově pocházejí již z dob Etrusků, kdy se zde těžila železná ruda.
Jak cestovat na Elbu
Na Elbu můžete cestovat buď letecky, anebo trajektem. Letecká doprava představuje vzhledem ke kapacitě místního letiště v Marina di Campo, velikosti a vytíženosti spojů poměrně drahou záležitost (navíc s nutností přestupu). Proto je lepší cestovat autem a poté, co překonáte Brenner, pojedete po dálnici směrem na Janov a Livorno (pozor, je lepší natankovat v Rakousku, protože italská obsluha na benzínkách neváhá turisty okrást o desítky euro, do očí vám tvrdí, že jste natankovali více než ve skutečnosti a počitadlo rychle vynulují), je lepší nastoupit na trajekt v městečku Piombino, odkud denně jezdí několik trajektů společností Corsica Ferries, Moby a Torenar, které Vás dopraví do Portoferraia. Plavba trvá necelou hodinu a vyjde Vás na 85 Euro za auto (cena z června 2014). Pokud víte, kdy pojedete zpátky, vyplatí se koupit zpáteční lístek, protože dostanete na cestu zpátky slevu 15%.
Napoleonův odkaz
Jak jistě dobře víte, ostrov Elba je spjat se jménem jedné z nejznámějších historických postav, s osobností Napoleona Bonaparte, který byl přinucen zde nějaký čas strávit v exilu. Přestože Napoleon na ostrově příliš dlouho nepobyl, při první příležitosti Elbu v doprovodu malé flotily opustil, a strávil zde tak necelých jedenáct měsíců mezi léty 1804 a 1805, místní obyvatelé jsou mu vděčni za to, jak svou pílí přispěl ke zvýšení jejich životního standardu. Jeho píli dodnes připomíná bílá vlajka se třemi včelami, kterou můžete vidět na mnoha místech ostrova.
Co na Elbě navštívit
Elba i přes svou malou rozlohu toho má svým návštěvníkům hodně co nabídnout. Na své si zde přijdou jak potápěči (svou základnu zde má například Orca diving), kteří se zde kromě podmořské fauny kochají také pohledy na potopené vraky lodí, tak i milovníci historie, koupání, přírody a v neposlední řadě také horské turistiky. Nejvíce památek je k vidění v hlavním městě, mezi nimi také hrad Il castello del Volterraio s rozsáhlými hradbami, odkud je krásný výhled na pevnost Forte Stella ve tvaru pěticípé hvězdy a na celé Portoferraio. Na ostrově je k vidění celá řada menších pevností, jejichž účelem bylo chránit obyvatele před piráty. K dalším významným památkám patří kostel Chiesa della Misericordia, ve kterém se každoročně pořádá mše na den Napoleonovy smrti.
Lanovkou na Monte Capanne
Milovníci přírody a horské turistiky by si neměli nechat ujít výšlap na nejvyšší místo ostrova, kterým je Monte Capanne se svými 1019 metry nad mořem. Na vrchol vede také lanovka – Cabinovia, a to z městečka Marciana. Při dobré viditelnosti můžete odtud zahlédnout také ostrovy Korsika a Monte Christo. V horském lese pod vrcholem roste údajně 200 druhů hub a rostlin, jako je levandule, myrta nebo tymián. Na slunci pak rostou fíkovníky, opuncie, granátovníky, oleandry a další exotické rostliny. Pokud se jedete na Elbu hlavně koupat a slunit, mile Vás potěší možnost volby mezi oblázkovými a písečnými plážemi. Krásnu pláž najdete například v Procchiu, kde se Napoleonova sestra údajně koupávala nahoře bez.
Co ochutnat a co si koupit
Když Vám vyhládne, přichází čas, zajít do pravé elbské restaurace. (Nedivte se, pokud vám započítají velký kuvert, který je často vyšší než objednané jídlo. V restauraci mimo jiné počítejte s tím, že když se zeptáte obsluhy, jak se daný pokrm jí, hladová žoviální obsluha neváhá učinit praktickou ukázku přímo na vaší porci.) Základem elbské kuchyně (la cucina Elbana) jsou mořské plody, ryby, zelenina, rýže a samozřejmě také olivový olej místní výroby. Mezi typické pokrmy patří Cacciucco (rybí polévka), Riso al nero di septa (rýže se sépiovým inkoustem) nebo Lo Stoccafisso alla Riese (jídlo připravené z ančoviček, cibule, rajčat, bazalky, petržele, zelené papriky, černých oliv, kapary, olivového oleje, chilli a soli). Tradičním nápojem je víno Aleatico dell´Elba. A co si z Elby přivézt? Kromě zážitků místní med Miele dall´Azienda agricola Ballini nebo parfém Acqua dell´Elba. Tip na cesty: Většina místních obyvatel komunikuje pouze italsky, a proto vřele doporučuji přibalit si s sebou alespoň malý česko-italský slovník.
Markéta Tomášková | 7.7.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
14,1°C
|
Předpověď počasí |