Vesnička Vernazza v obklopení národním parkem Cinque Terre

Vernazza (Itálie)
Vernazza (Itálie)

Chcete-li poznat jedinečný tradiční styl venkovského života ItálieLigurii a zároveň být obklopeni přírodou národního parku, navštivte vesničku Vernazza. Nachází se na pobřeží Cinque Terre, národního parku, který chrání UNESCO od roku 1997 jako přírodní dědictví Itálie. Vesnička nabízí romantická zákoutí nad mořem a právě zde objevíte pohodový život ligurského venkova v ničím nerušeném klidu se šplouchajícími mořskými vlnami okolo.

Se svými přibližně 1000 obyvateli je to malá vesnička, jakých u nás jsou stovky. Přesto Vernazza je velmi zajímavým a turisticky přitažlivým místem. Nachází se v provincii La Spezia na jihozápadě Ligurie. Vernazza patří mezi 5 míst, dle kterých dostal národní park své jméno Cinque Terre neboli Pět zemí. Jsou to vesničky Corniglia, Manarola, Monterosso, Riomaggiore a Vernazza. Vesnička patří k oblasti Riviera Levante, která se chlubí těmito vesničkami a národním parkem. Na rozdíl od Riviera Ponente se slavnými letovisky jako je San Remo, nabízí tato část Ligurie ničím nerušený život v těchto vesničkách. Vernazza zaujme nejen svou polohou na mořském útesu, ale také pestrobarevnými domy. Itálie skrývá právě tady typický venkovský život.

Všechny tyto vesničky oblasti Riviera Levante jsou dostupné pouze pěšky a jsou vystavěné na mořských útesech. Právě to dává těmto místům osobité kouzlo. Pohled na moře, jeho šumění a klid. Vernazza však má i vlakovou zastávku pro místní vlaky. Což není příliš obvyklé v národním parku. Autobus zde povolen není kvůli stavu silnic. Vesničce Vernazza vévodí stará pevnost, bylo to opevněné místo. Typické jsou křivolaké strmé úzké uličky se schody. Důvodem proč jet právě sem, je několik. Poznání typického venkovského ligurského života, romantika na útesech se šuměním moře a krásný výhled do okolí národního parku. Křivolaké, špatně dostupné silničky však ukazují právě ničím nerušenou atmosféru. Vesnička má poměrně dlouhou historii, první zmínky se objevují okolo roku 1000, avšak oblast národního parku byla osídlena již mnohem dříve, za dob starověkého Říma. Vernazza i ostatní vesničky dostaly názvy v 11. století, kdy celá oblast patřila janovskému království. Všechny vesničky si však dodnes dochovaly hodně z původního rázu a život se zde prakticky nezměnil.

Vernazza patří k nejromantičtějším místům Ligurie, navíc jste obklopení přírodou Cinque Terre. Dostanete se sem pěšky, na motocyklu či místním vlakem. Křivolaké uličky, barevné domy a kromě šumění Ligurského moře ničím nerušený klid. Jako všude jinde v Ligurii je i zde kuchyně především typicky ligurská. Díky izolovanosti oblasti zde tolik nepronikly ostatní vlivy nejen okolní italské, ale i světové kuchyně. Vernazza si tak zachovává svůj ráz, klid, tradici i kuchyni. Přijďte právě sem a poznejte jak vypadá tradiční ligurská siesta.

Booking.com