Divoká soutěska Lichtensteinklamm

Lichtensteinklamm (Rakousko)
Lichtensteinklamm (Rakousko)

Krimmelské vodopády nejsou jediná lokalita v salcburském regionu, kde můžete obdivovat obrovské proudy zurčící vody. Další podobnou zajímavostí na západě Rakouska je totiž Lichtensteinklamm.

Jedná se vlastně o skalní soutěsku, která je podle oficiálních zdrojů hluboká až tři stovky metrů. Projít se po dřevěných schodech (nebojte, je to bezpečné…) a vidět pod sebou tu nekonečnou hloubku je opravdu dechberoucí. Přitom budování této turistické atrakce započalo ve druhé polovině devatenáctého století díky Alpskému spolku z Pongau. V této době byla podobná práce pro dělníky opravdu obtížná a nebezpečná.

Divoká soutěska Lichtensteinklamm (Rakousko)

Alpský spolek ale neměl dostatek financí na stavbu a když jeho členové dorazili na audienci s knížetem Janem II. z Lichtensteinu, šlechtic srdečně souhlasil s finanční pomocí, která umožnila dokončit původně na neurčito odloženou stavbu už v roce 1876. I díky tomu se tato soutěska dnes jmenuje Lichtensteinklamm.

Pokud se do Lichtensteinklammu vypravíte, vězte, že je přístupný od začátku května do konce října, vstupné pro dospělé osoby činí čtyři eura a mladiství do 18 let mají půldruhého eura slevu. Děti do šest let mají samozřejmě vstup zdarma, pokud budou mít odvahu na toto místo vůbec vstoupit. :-) Asi čtyřkilometrová soutěska plná nejen dřevěných mostů, ale i skalních tunelů a pěšinek je přístupná jen ze zhruba jedné čtvrtiny, na konci návštěvnické trasy vás čeká padesátimetrový vodopád.

Divoká soutěska Lichtensteinklamm (Rakousko)

Ročně sem pro zajímavost zavítá zhruba sto tisíc turistů, kteří se často dozví i o zajímavé legendě spojené s tímto místem. Jeden místní sedlák totiž slíbil svou dceru čertovi, pokud mu donese jistý léčivý pramen. O dohodě se ale dozvěděla sedlákova žena a vše úspěšně překazila, pekelník tedy ve zlosti údajně vrhl vodu do této propasti, kde zurčí dodnes.

A kudy se sem dopravit? Lichtensteinklamm se nachází asi padesát kilometrů jižně od Salcburku, na samém kraji rakouské části Alp. Tato divoká rokle určitě stojí za návštěvu… Pokud si chcete podrobněji prohlédnout soutěsku Lichtensteinklamm, podívejte se na příspěvek – Lichtensteinklamm (video) nebo Soutěska Lichtensteinklamm (foto).

Booking.com