Hrad Hněvín je dominantou a symbolem města Most

Hrad Hněvín v Mostě (Česká republika)
Hrad Hněvín v Mostě (Česká republika)

Na vrcholu Zámecké hory ve městě Most stojí romantická replika starého hradu Hněvín. Je dominantou Mostecka a slouží jako výletní a vyhlídkové místo.

Kamenný hrad postavili zřejmě Hrabišicové (tehdejší majitelé Mostu) ve 12. století. V pozdější době sídlo patřilo Braniborům, Míšeňským nebo Jiřímu z Poděbrad.

Za vlády Rudolfa II. na hradě pobýval alchymista Edward Kelley.

V roce 1646 získali Hněvín Švédové, kteří jej drželi až do uzavření vestfálského míru. Na Mostecké uvalili vysoké pokuty a poplatky. Ti vinu za své neštěstí kladli právě hradu, který svým významem přitahoval nepřátele. Ferdinand III. proto povolil jeho demolici.

V roce 1879 zde byla postavena restaurace a dřevěná věž, kterou ale hned následující rok poškodil vichr.

V roce 1900 byla dostavěna nová dvacetimetrová vyhlídková věž díky spolku přátel Zámecké hory. Obyvatelé Mostu tak získali rozhlednu, ze které mohli vidět celé město a okolní krajinu od úpatí Krušných hor až po České středohoří. Během stavby bylo odkryto zdivo staré tvrze, vnitřní hradní dvůr a základ podstavce kulaté věže, který posloužil jako základ věže nové. V období světových válek bylo místo využíváno k vojenským účelům a chátralo. Rekonstrukce se hrad dočkal až v roce 1969.

Součástí prohlídky Hněvína je dnes zážitková expozice o životě alchymisty Edwarda Kelleyho. Návštěvníci můžou všechny exponáty ovládat sami pomocí speciálních mechanismů.

Uvnitř areálu je také restaurace s hotelem a přírodní divadlo, kde jsou v létě pod širým nebem pořádány divadelní představení a koncerty.

Přímo pod Zámeckou horou vzniklo díky rekultivaci bývalého hnědouhelného dolu jezero Most. Má délku 2,5 km, šířku 1,5 km a maximální hloubku 75 m. Jde o druhé největší jezero v České republice. Kvalita vody odpovídá normám pro přírodní koupaliště. Návštěvníci můžou využít velké parkoviště, cyklostezku, pláže, slunečníky a lehátka, občerstvení, hřiště a toalety. V zimě jezero slouží jako významné zimoviště ptáků.

Booking.com