Městečko Rust a jezero Neusiedler See

Městečko Rust a jezero Neusiedler See (Rakousko)
Městečko Rust a jezero Neusiedler See (Rakousko)

Rust je vůbec nejmenším městem celého Rakouska, má totiž pouhých dva tisíce obyvatel. Najdeme je v regionu Burgenland, poblíž Neusiedler See (Neusidlerského jezera).

Vůbec první zmínka o městečku Rust pochází už z počátku 14. století. Tehdejší uherský král Karl Robert I. město daroval svému věrnému poddanému Desieriovi Hedevarovi. Původní název Ceel (odvozeno z maďarského szil, což je výraz pro jilm) byl později do němčiny přeložen jako Rüsten nebo Rusten. Město, které zažilo boje s Turky a na konci 16. věku bylo postiženo i morovou ranou, má za sebou bohatou historii.

Čápi v městečku Rust u jezera Neusiedler See (Rakousko)

Rust dostal v roce 1470 trhové právo a od té doby se vypráví i zkazky o tamním skvělém ledovém vínu, které od roku 1524 nese označení Ruster Ausbruch. Ne nadarmo je partnerským městem Rustu maďarský Tokaj (od roku 1989 zde dokonce funguje Vinařská akademie). V roce 1681 se pak stalo z Rustu díky rozhodnutí císaře Leopolda I. takzvané svobodné město, kterému později měla náležet význačná privilegia.

A co zajímavého v Rustu najdeme? Celá oblast Starého města je rakouskou národní památkou a patří i do seznamu UNESCO, nacházejí se zde četné domy v renesančním či barokním stylu postavené mezi 16. a 19. stoletím a nadšence do architektury určitě zaujmou historické fasády s krásnými okny a štukovou výzdobou.

Domy přitom mají stále svou původní funkci, jsou dosud obývány a v jejich zdech se často nachází nejrůznější obchody. Městečko Rust je za svou starost o architektonické dědictví a památkovou péči obecně často oceňováno i v zahraničí a náleží také do Asociace malých historických měst.

Městečko Rust a jezero Neusiedler See (Rakousko)

Stavbou, kterou je určitě radno při návštěvě Rustu navštívit, je například Rybářský kostel (Fischerkirche), kde můžete obdivovat zejména fresky z 12. století. Tento vlastně poměrně malý kostel nyní slouží jako muzeum a využívá se i ke kulturním účelům. Výborná akustika kostela totiž umožňuje konání hudebních koncertů.

V Rustu ale můžete projít i několik dalších sakrálních staveb, evangelických far a farních kostelů, které jsou situovány na Conradplatz. Právě zde a samozřejmě i na Hauptstrasse se nachází celá řada městských domů, najdete jich zde více než dvacet a většina z nich opravdu stojí za fotografii. Neméně zajímavá je nesporně i budova radnice.

Neusiedler See (Neusidlerské jezero) najdeme asi půldruhého kilometru od Rustu, tuto vzdálenost vyplňují hlavně všudypřítomné bažiny kolem města. Ovšem, nebojte se. V samotném jezeře je voda opravdu výborná a dá se v ní koupat, najdete zde například i dva bazény a můžete se plavit i na plachetnici. Samozřejmostí je možnost ubytování v nedalekých malých chatkách, ale rozprostřít zde můžete i konstrukci svého osobního stanu. Týden dovolené rozhodně není od věci…

Booking.com