Jak jsme poznávali krásy krásné Ghany
Ghanská Republika je stát v západní Africe. Sousedí na severu s Burkinou Faso, na východě s Togem, na západě s Pobřežím slonoviny, jeho jižní pobřeží omývají vody Guinejského zálivu a hlavním městem je Accra. To asi ví každý, dá se to najít internetu. Ale co vás čeká uvnitř ví už málokdo.
Ašantské království
Lake Bosumtwe ležící v ohromném kráteru po meteoritu je jediným přírodním jezerem Ghany. Město Kumasi je bývalé hlavní město Ašantského království, je nyní provinčním městem s atmosférou. Nejzajímavější vodopády v Ghaně jsou Kintampo Waterfalls. Mole National park je domovem slonů, lvů, levhartů, bůvolů a mnoha druhů antilop a opic. Kakum National park naopak vlastní bujný les, fantastické vyhlídky z korun stromů spojených můstky. Brenu, je malá pobřežní komunita. A oblíbené Gold Coast, krásné pláže a historické pevnosti známé obchodem s otroky.
V Upper Guinea deštném pralese žije více než dvacet druhů endemických druhů ptáků. Upper Guinea les patří k pětadvaceti světovým ekosystémům s největší biodiversitou ohrožených míst.
To všechno stojí za návštěvu v Ghaně. Ale to už všechno víme a přísahám, že Ghana je hned druhý africký stát po Keni, kam se budu vracet nejraději a bez jakékokoliv obavy.
Fort Prinzenstein
Malé městečko Keta na dalekém východě Ghany u pobřežní silnice do Lomé v Togo je nejen rájem pro milovníky pozorování ptáků, ale také místem, kde jsou pevnosti. Pevnost Prinzenstein je dominantní, byla postavena dánskými obchodníky v roce 1784 leží nejdále na východ v zemi, nebyla restaurována jako ostatní, takže zde nahlédnete opravdu do historie otrokářství. Při prohlídce pevnosti jsme navštívili naprosto šokující místa. Jak byste se tvářili v místnosti, kde se ženy myly, malé místo, kam bylo vidět z balkonu guvernéra a ten si tak mohl vybírat, která bude nejvhodnější.
Cape Coast Castle
Tato pevnost byla postavena v roce 1630 Holanďany, šestkrát změnila majitele a v roce 1664 ji zabrali Britové. To byla hlavním velitelským sídlem až do doby než se Accra stala hlavním městem v roce 1877, sloužila jako místo čekání tisíců otroků, pochytaných a přivezených i ze vzdálených míst jako je Niger a Burkina Faso. Dnes je zde muzeum v prvním patře, kde jsou kobky otroků, ale lze zde také vidět krásně zdobené místnosti britských guvernérů, je to obrovský kontrast a prohlídka končí průchodem Brány bez návratu.
Kumasi
Návštěva Ghany by nebyla kompletní, pokud byste nenavštívili ašantskou oblast, včetně starého hlavního města Kumasi, které bylo založeno v roce 1695 králem Ašantským Osei Tutu. Jsou zde paláce, pevnosti, muzea a kostely, které tvoří krásnou kulisu festivalům a obřadům, které mají stále velkou důležitost pro ašanstké obyvatelsto. V Kumasi je také jeden z největších trhů v Africe, kde lze koupit látky, jídlo, byliny a zkrášlovací prostředky.
Dětská práce na kakaových plantážích
Z oblasti západní Afriky pochází sedmdesát procent světové produkce kakaa. Více než milion a půl rodinných hospodářství ve státech Ghana, Pobřeží slonoviny, Kamerun a Nigerie je životně závislých na pěstování kakaovníků. Pěstování kakaa ale není lukrativní, rolníci žijí v bídě a najímají si nejlevnější pracovní sílu, často děti, některé jsou k nim unášeni z okolních států, dle vyšetřování Děti jsou nuceny pracovat dlouhé hodiny, přichází do kontaktu s pesticidy, denně zachází s mačetami a nosí těžké náklady.
Dle výzkumu Payson Centra při Tulane University z roku 2009 bylo za poslední rok nuceno pracovat patnáct procent dětí, polovina pracovníků na plantážích byly děti a za poslední rok se jich polovina při práci zranila. Dle Amerického ministerstva práce v Ghaně pracuje téměř čtyřiačtyřicet dětí ve věku 5 až 14 let.
Barbora Walterová Benešová | 25.2.2018
Aktuální počasí v destinaci
|
20,8°C
|
Předpověď počasí |