Accra: město s mnoha plážemi a bary

Rybáři v Ghaně
Rybáři v Ghaně

Accra je velmi rušné město nejen s bohatým nočním životem, ale i mnoha plážemi. Je to srdce celé Ghany ležící při pobřeží Guinejského zálivu. Najdete tu především moderní civilizaci oproti jiným městům, které v Africe znám. Jsou tu muzea, historické památky, rušné trhy, krásné pláže a plno zábavy pro noční život. Já sice takovou zábavu nevyhledávám, ale ani v hotelu se rozhodně nedá přeslechnout. Teplou nocí se nese hudba diskoték a barů. Občas slyšíte bitvu opilců, nebo hádky i prospěvování hostů, kteří se vracejí do postelí.

Ghana patří k nestabilnějším zemím v oblasti a je otevřená pro turisty, je to idelání země pro anglicky mluvící, jelikož Ghana byla bývalá britská kolonie a angličtina je úředním jazykem.

Moderní město umělců

Accra je moderní město a jen třicet minut jízdy od centra najdete bar s hudbou Big Milly´s Backyard, kde se hraje reggae. Nebyla jsem tam, ale můj mladší bratr je vyznavačem nejen toho hudebního stylu, ale především noční zábavy. Vrátil se nadšen, možná až moc. V hlavním městě Accra najdete i mnoho věhlasných umělců. Je to podobné jako u nás na Karlové mostě, jenže v Praze se za to musí platit, tady zatím ne.

Akwaaba rybáři

Všichni jsou tu milí a přátelští, na každém kroku slyšíte Akwaaba nebo-li vítej. Každý vás tu rád vidí, možná už jen pro vaši turistickou peněženku. Ale je pravda, že tady mě nikdo neohrožoval nevyhrožoval a ani nenabízel drogy. Ghaňané podědili britské diplomatické služby, ale ponechali si tradiční africkou pohostinnost, i díky tomu patří k nejvzdělanějším lidem v Africe.

Návštěva celé Ghany může nabídnout opravdu hodně. Dovolená v Ghaně je skvělá pro odpočinek na pláži, nachytáte bronz a posloucháte šumění oceánu. Pak jsme navštívili tradiční rybářskou vesnici, kterých je po celém pobřeží spousty. Rybáři při pobřeží prožívají každodenní úmornou dřinu, musí nasednout do loďky, vlastní silou překonat velké pobřežní vlny. Umístí sítě na vodu a potom ze břehu tahají. S vytahováním těžkých síti pomáhají rybářům i malé děti. Dřevěné rybářské loďky jsou nacucané vodou a tak je musí táhnout z moře i několik mužů. 

Festival a suvenýry

Nakupování suvenýrů v centru Accry mě nadchlo. Po tak dlouhém toulání po vesnicích a chudých koutech černého kontinetu jsem uvítala konečně trochu civilizace. Zúčástnili jsme se místního festivalu. Večer v ulicích hlavního města Ghany sem zakončila návštěvou pouličního kadeřnictví. Nechala jsem si udělat zajímavý účes, možná, že kdybych měla trochu delší vlasy, vypadala bych lépe. Nakonec jsem si koupila ručně háčkované oblečení.

Elmina přístav

Přístav Elmina leží západně od Accry a není známý pouze svým rušným rybářským trhem, ale i tím, že zde stojí nejstarší evropská budova v Západní Africe - hrad z 15.století St.Georg Castle. Malé rybářské město, patnáct kilometrů od Cape Coast. Hrad St.George prošel několika rekonstrukcemi a má bohatou historii, byl postaven Portugalci v roce 1482 a v roce 1871 byl obsazen Brity, sloužil jako kanceláře Holandské Západoafrické indické společnosti, když se otroci stali hodnotnější komoditou než zlato, vznikla zde záchytná zóna. Při prohlídce můžete být zavřeni do otrocké cely, ale také se podívat do místa, kde byl věznen Ašantský král Prempeh I. čtyři roky Brity.

Cape Coast Castle a Elmina Castle

Cape Coast Castle patří k nejznámějším pevnostem Ghany a navštívilo je mnoho státníků poslední doby, ale podél pobřeží je dalších 37 míst z období obchodu s otroky, včetně Osu Castle v Accře, kde dnes sídlí vláda, většina pevností byla postavena kolonizátory v 17.století, pobřeží Ghany bylo ideální na výstavbu.

Pokud vás zaujala Ghana podívejte se i na nše další články "Ghana: tradiční vesnické zvyklosti", "Jak jsme poznávali krásy krásné Ghany" anebo "Cesta po zaltonosném pobřeží Ghany".

Booking.com