Malá tajemství (nejen) staré Prahy

Západ Slunce nad Prahou (Česká republika)
Západ Slunce nad Prahou (Česká republika)

Již brzy přivítáme začátek letních prázdnin a málokdo z nás si přeje trávit toto období mezi čtyřmi stěnami svého bytu. Nemůžete si letos dovolit cestování, a zároveň byste uvítali zajímavější náplň léta, než jen každodenní putování do kanceláře a zpět? Věřte, že i odpolední procházka Prahou Vám může nabídnout spoustu krásných, možná dosud neobjevených pohledů. Necháte se zlákat některými z nich?

Vodník z Čertovky

Zvláštní název Čertovka pravděpodobně vychází z legendy o zlé, až ďábelské ženě, která bydlela poblíž. Mírumilovná a romantická atmosféra tohoto zálivu však nemá s názvem ani legendou pranic společného. Navíc místo čerta na setkání s Vámi čeká vodník Kabourek sedící s dýmkou v ruce (a lehce flegmatickým výrazem v obličeji) na hrázi u Velkopřevorského mlýna. Místu se přezdívá „Pražské Benátky“ – po osobní návštěvě zajisté pochopíte proč. V procházce pak můžete pokračovat ke Zdi Johna Lennona nebo na nedalekou Kampu.

Juditina věž

Karlův most je z každé strany střežen jednou gotickou mosteckou věží. Na místě, kde se nejstarší dochovaný pražský most pozvolna mění v Malou Stranu, můžeme ale spatřit věže dvě. Nižší z nich totiž nepatří Karlovu mostu, ale již mnohem dříve chránila most Juditin, který stával na stejném místě do roku 1342. Zajímavým (a ne příliš známým) prvkem věže je románský reliéf, jehož význam dosud nebyl úplně objasněn. Viditelný je pouze z 1. patra přilehlé budovy malostranské celnice a to v rámci prohlídky pro veřejnost.

Malé náměstí

Věrné svému jménu, toto drobné náměstíčko těsně sousedící se Staroměstským náměstím nabízí pohled hned na tři zajímavosti historického jádra Prahy. V domě U Zlaté koruny v dobách dávno minulých sídlila slavná Schnöbligova lékárna, jejíž původní luxusní nábytek je v interiéru k vidění dodnes. Modrý dům U Bílého lva v protějším bloku pro změnu poskytl útočiště první pražské tiskárně, kde byla roku 1488 vytištěna první slovanská Bible. Třetím domem je pak sousední budova Rottova domu, bohatě zdobená dle návrhů Mikoláše Alše.

Restaurace Nuance

Tuto restauraci v Praze naleznete právě v budově Rottova domu na Malém náměstí. Ačkoli stojí v nejdražší oblasti Prahy, může nabídnout kvalitní pokrmy za velmi příznivé ceny (např. denní menu vychází na 115 – 149 Kč). Pokud čekáte návštěvu ze zahraničí, můžete jim doporučit hotel Rott na stejné adrese, který nabízí komfortní a útulné ubytování v blízkosti důležitých historických památek.

Staroměstské podzemí

Dochované původní domy z románského období dnes tvoří jakýsi podzemní labyrint pod Starým Městem a předpokládá se, že jich je kolem sedmdesáti. Za vidění stojí zejména komplex románského a gotického podzemí pod Staroměstskou radnicí (prohlídku lze absolvovat s průvodcem).

Televizní věž na Žižkově

Pakliže jste tam ještě nebyli, zakončete některý z letních dní návštěvou této kuriózní památky a z pohodlné observatoře si vychutnejte panoramatický výhled na celou Prahu.

Booking.com