4 tipy na výlet v Lužických horách

Čtyři tipy na výlet v Lužických horách
Čtyři tipy na výlet v Lužických horách

Pokud se chystáte do Lužických hor, přinášíme vám některá místa, která je vhodné navštívit. Máme pro vás krásná místa v okolí České Kamenice, Údolí Milířky i malebnou vesnici Mařenice, kterou znáte hned z několika filmů.

Jehla u České Kamenice

Skalní ostroh s pěkným výhledem na Českou Kamenici se Zámeckým vrchem, na vzdálenější Kamenický Šenov a zalesněné kopce Lužických hor. Na západní straně je České středohoří s Bukovou horou a České Švýcarsko s Růžovským vrchem. Za pěkného počasí uvidíte Děčínský Sněžník, Milešovku a stolové hory Saského Švýcarska v Německu. V zalesněné rokli pod Jehlou jsou pozůstatky Bratrského oltáře a blízko je skalní vyhlídka Ponorka. Jehla je dvouvrcholový čedičový kopec, asi 1 km severovýchodně nad Českou Kamenicí se sloupcovou odlučností. Stezka vede po temeni na vyhlídkové skalisko se zábradlím. Pod vyhlídkou je nepřístupná skála Trubač. Dle pověstí zde přebývají skalní skřítci a mají tu i svůj pivovárek.

Pustý zámek

Skalní ostroh v údolí Kamenice se svislou stěnou s vyvinutou sloupcovou odlučností znělce. Skála ukazuje pozůstatky zříceniny hradu Fredevaldu i mnoho druhů rostlin. Na vrcholu je upravená vyhlídka. Leží 3 km východně od České Kamenice. Erozí řeky vznikla na Pustém zámku 50 m vysoká skalní stěna, kterou tvoří čtyř až šestiboké znělcové sloupce v délce až 25 m a tloušťky 1,85 m. Sloupy jsou na úpatí skály uložené vodorovně, směrem vzhůru se naklánějí a vytváří obrovský vějíř. Přírodní památka Pustý zámek byla vyhlášena v roce 1956.

Údolí Milířky

Zalesněné údolí u Dolního Podluží nese pozůstatky po těžbě rud a dobývání křemene. Leží 2 km jižně od Dolního Podluží. Název má podle uhlířů, kteří v milířích pálili dřevěné uhlí pro okolní šmelcovny - tavírny, úpravny rud a sklářské hutě. Přes střední část údolí prochází významná geologická linie - lužická porucha, která tvoří hranici mezi lužickým žulovým masivem na severu a pískovci České křídové pánve na jihu. Stará důlní díla leží na hornické naučné stezce. Začátek i konec je 1 km od silnice na Uhlířské cestě, která prochází údolím z Dolního Podluží do sedla pod Ptačincem.

Mařenice

Malebná vesnice s barokním kostelem sv. Máří Magdalény, nad níž se tyčí Kalvárie s opravenou kaplí a na skalách u staré cesty do Kunratic jsou vytesané krásné lidové reliéfy. Mařenice leží v širokém údolí Svitávky 4,5 km severovýchodně od Cvikova a 7,5 km severozápadně od Jablonného. Součástí jsou Mařeničky, Dolní a Horní Světlá s osadou Myslivny, samoty Čtyřdomí u staré cesty do Krompachu, Liščí domky u silnice do Heřmanic, zaniklá osada Třídomí a Antonínovo Údolí. Natáčely se tu scény z filmu režiséra Víta Olmera - Co je vám, doktore?, filmu Setkání v Praze, s vraždou, do režisérky Jitky Němcové a odehrává se tu i děj románu F. R. Krause a J. Pecháčka Proměněná země.

Tip na ubytování

Lužické hory neprojdete za jeden den. Doporučujeme ubytování v Jítravském Dvorci u Liberce. Jedinečný resort s wellness, SPA i jízdárnou v Jítravském Dvorci, kde se můžete projet na koních a svézt v kočáře, dobře se najíst ve zdejší restauraci, ochutnat produkty ze zdejšího chovu, dát si lahodné víno i pivo.

Booking.com