Botanická zahrada v Ostravě potěší milovníky přírody

Botanická zahrada Ostravské univerzity (Ostrava - Česká republika)
Botanická zahrada Ostravské univerzity (Ostrava - Česká republika)

Botanická zahrada Ostravské univerzity se nachází ve slezské části Ostravy. Slouží jako odborné pracoviště využívané k výuce botanických vědních disciplín a k vědeckým účelům. Studenti zde také realizují své bakalářské a diplomové práce. Pro veřejnost je zahrada otevřena v době konání různých tematických výstav, seminářů a přednášek.

Zahrada byla založena v roce 1968 a má rozlohu 5200 metrů čtverečních.

Venkovní část je osázena letničkami, léčivými bylinami, okrasnými trvalkami a technickými plodinami, nechybí ani malé arboretum se základními druhy dřevin. Ve velkých sklenících jsou pěstovány tropické a subtropické rostliny, zejména z čeledi broméliovitých, vstavačovitých, liliovitých, tlusticovitých a asfodelovitých. Najdete zde nepřeberné množství sukulentů, masožravé rostliny, ale také exotické ovocné dřeviny. Zvýšená pozornost je věnována kolekci pepřinců a orchidejí.

V současné době v botanické zahradě roste přibližně 2500 taxonů.

V rámci zachování genofondu zde pěstují i rostliny, které se postupně z naší přírody vytrácí, například různé plevele. Jejich semena předávají také do genofondu botanických zahrad v zahraničí.

Jsou zde uloženy herbářové depozitáře našich domácích cévnatých a výtrusných rostlin v počtu okolo 1000 položek.

 TIP  Navštivte i další zajímavá místa na Ostravsku.

Booking.com