Hrad Rožmberk a jeho pestré dějiny

Hrad Rožmberk (Česká republika) - Photo by Martin Kunzendorfer
Hrad Rožmberk (Česká republika) - Photo by Martin Kunzendorfer

Málo jest v Čechách hradů, kteří se Rožmberku krásnou svou polohou a starověkým rázem svým vyrovnají, jest tato kolébka rodu mocného, který po králi první v zemi místo míval, pravým obrazem staročeského mohutného hradu.“  řekl kdysi velmi pravdivě o hradu Rožmberk historik Augustus Slováček. Polohu má totiž hrad rozhodně unikátní a, v dřívějších dobách, jistě velmi strategickou, nachází se totiž na úzkém výběžku, který obtéká Vltava.

Tato poloha, a rovněž styl výstavby, napomohli unikátnímu vzhledu hradu. Rožmberk je totiž komplexem původně dvou hradů, které byly propojeny, a tak může být také rozhodně silným zážitkem výlet třeba i soukromým letadlem, který vám poskytne neobyčejný pohled na hrad a jeho okolí.

Dějiny hradu Rožmberk jsou velmi pestré…

Mnoho lidí si jistě myslí, že hrad Rožmberk je pojmenován podle slavného rodu Rožmberků, opak je ale pravdou, to Rožmberkové přijmuli toto jméno po hradu. Ten pak svůj název získal podle pětilisté růže, německy Rosenberg, ten pak byl počeštěn do dnešní podoby – Rožmberk. Jak již bylo řečeno, hrad se skládá z původně dvou hradů, horního a dolního. Horní hrad byl založený v první polovině třináctého století, dnes už jej ale připomíná pouze gotická věž Jakobína, hradby se bohužel nedochovaly. V první polovině čtrnáctého století pak Jindřich III. z Rožmberka nechal zbudovat dolní hrad, ten se z většiny dochoval celý. Tvoří ho dvoupatrová budova s obdélníkovým nádvořím.

Obyvatel se na Rožmberku ale vystřídalo více, než jen již zmíněný slavný rod. Založen byl Vokem z Prčice z rodu Vítkovců. Ten později přejal jméno Vok z Rožmberka. Poté, co vymřela druhá část Vítkovců v Krumlově, Vokovi zdědili zámek Český Krumlov a na trvalo se zde usídlili. Kvůli nedostatku financí byl později dům zastaven, a tak se zde usídlili Lobkovicové. Později se sem opět vrátili Rožmberkové. Hrad nakonec zdědili příbuzní pánů z Rožmberka – Švamberkové.

Podobně jako na jiných hradech v Čechách, i na Rožmberku se prý zjevuje Bílá paní. Prý se po nocích prochází hradem pokaždé s jinými šaty, které mění dle barev naznačujících blížící se události. Černé šaty prý předcházejí zlé události, zatímco bílé události dobré. Bílou paní je prý Perchta z Rožmberka, dcera Oldřicha II. Z Rožmberku. Její návštěvy ale nejsou nijak časté, naposledy prý byla spatřena během druhé světové vlajky, údajně v černých šatech, čímž se zařadila názorově k protinacistickému odboji.

U vstupu na dolní zámecké nádvoří můžete také obdivovat medvědy, které zde chovají již od šestnáctého století. Rožmberkové se tak chtěli přiblížit svým příbuzným rodem Orsini. A pokud byste chtěli jít po stopách Rožmberků ještě dále, můžete se vydat na nedaleký letohrádek rodu, zámek Kratochvíle. Postavit ho nechal Vilém z Rožmberka, dnes zde můžete objevovat i krásy přírody – rybníky, lesy, pastviny, ale také jezdecký areál zámku.

Booking.com