Zámek Telč je památkou na mistry italského stavitelství
Malé, avšak velmi romantické město s tak velkým náměstím, že se v něm pohledem jistě až ztratíte. Přesně tak by se dal pojmenovat Telč, jedna z vysočinských perel renesanční architektury, přezdívaný někdy i Moravské Benátky. Historické jádro je perlou samo o sobě, ale najdeme tu ještě zámek, který vyrostl hlavně v dobách renesance a jehož zámecký park nabízí příjemnou procházku. Pojďme se proto podívat právě do komnat, kde svého času dlela s chutí například i Lucie Otýlie z Hradce, zástupkyně slavného panského rodu.
Antonín Vlach, to je velmi známé jméno
Jistě jste slyšeli jméno Antonia Ericera, stavitele z dob renesance, jenž má na svědomí Třeboň, Jindřichův Hradec i Telč. Počeštěle se mu říká Antonín Vlach, a právě pod jeho taktovkou se rodila dnešní renesanční podoba telčského zámku. Z někdejšího hradu vyrostla stavba gotická ve století patnáctém, ale doba si žádala další úpravy – moderní styl přicházející k nám z italských měst podpořila i výprava české šlechty, která se zde inspirovala opravdu ve velkém. A nakonec, proč ne? Itálie vysílala do světa v době renesance mnoho učenců a stavitelů, právě Ericer byl jedním z nejlepších takových synů Apenin. Nakonec, Jindřichův Hradec a Telč se přestavují v téže době.
Vládli odtud páni z Hradce, ale i Slavatové z Chlumu a Košumberka nebo Lichtenštejnové z Kastelkornu. Zajímavé je, že na rozdíl od jiných zámků v okolí nebyl nikdy koupen a prodán, nýbrž se vždy dědil – a přešel do majetku jiných rodů například sňatkem. Teprve až dnes je v majetku státu, o správu se stará Národní památkový ústav a mimo jiné – zámek v Telči je také objektem pod patronátem UNESCO, společně s oním unikátním historickým centrem malebného města na Vysočině.
Čekají tu hned čtyři zajímavé prohlídkové okruhy
Zámek je cele přístupný veřejnosti, kvarteto prohlídkových okruhů začíná v renesančních sálech, kde je spoustu památek na jistého Zachariáše z Hradce, velmože, jenž celou rekonstrukci z gotiky na renesanci začíná. Zlatý sál, ale také další původní interiéry – italská zdobnost se rozhodně nezapře, přibližně hodinový prohlídkový okruh se zkrátka musí líbit!
Další okruh vás provede komnatami vůbec posledních urozených majitelů zámku, kteří zde žili na přelomu devatenáctého a dvacátého věku. Prohlídková trasa je v provozu asi čtvrt století a podá zprávu o životě hrabat Podstatzky-Lichtenstein v dobách mezi rakouským mocnářstvím a československou republikou. Zámecká knihovna s osmi tisíci svazky, šatna hraběte a také vzácný nábytek s keramikou, která vznikla ve zdejších městských dílnách.
Nahlédněte i do zámeckého podzemí…
Gotický hrad měl podzemí hodně spletité, šlo o sklad a provozní prostory v době renesance, dnes tudy vede třetí z připravených prohlídkových okruhů. Bystré oko si všimne, že zdejší prostory posloužily i k natočení nejednoho z poměrně známých seriálů a filmů. Čtvrtý prohlídkový okruh nás pak za symbolickou dvacetikorunu zavede na zámecké nádvoří a do zahrady, které dominuje rozsáhlý skleník. Během roku tu čekají řemeslné trhy, ale i zajímavé hudební koncerty. Jen si pohlídat termíny, které jsou pravidelně aktualizovány na oficiálním webu zámku. A když už budete v regionu, nezapomeňte na Slavonice nebo hrad Landštejn…
Marek Kos | 7.10.2023
Aktuální počasí v destinaci
|
2,4°C
|
Předpověď počasí |