Fialová na Moravě – levandulová farma ve Starovičkách

Levandulová farma Starovičky (Česká republika)
Levandulová farma Starovičky (Česká republika)

Příjemná atmosféra a omamná vůně klasické středomořské rostliny. Levanduli zná každý, ale o tom, že je ve Starovičkách na Moravě – poblíž Mikulova nebo Břeclavi, abychom vám ještě více upřesnili lokalitu – výjimečná farma, ještě mnoho turistů neví. Turistickou atrakcí v okolí tak určitě nemusí být jen Lednicko-valtický areál, navštivte i tuto fialovou farmu, které je v provozu už od roku 2013.

Žádná chemie tu nedostane prostor…

Majitelé Levandulové farmy si zakládají na tom, že nevyužívají žádné chemické látky pro ošetření svých keříků. Snaží se, aby květy byly v co nejlepší kvalitě a posloužily jako základ třeba pro výrobu kosmetiky. Farma ve Starovičkách, obci, kde žije asi osm stovek stálých obyvatel, slaví úspěchy a turisté ji nenavštěvují určitě jen proto, že je nedaleko třeba proslulý zámek Lednice nebo skanzen Strážnice. Funguje zde například i samosběr levandule, stačí si jen pohlídat příslušný termín, protože samozřejmě – musíte mít trochu štěstí a také dostatek času. Sbírat levanduli totiž není tak jednoduché, jak se může na první pohled zdát. Jde o velmi delikátní práci, ale na konci je příjemná odměna třeba v podobě voňavé koupele.

Už přes sedm let farmu v obci Starovičky zdobí desítky tisíc levandulových keříků, kterým se zde opravdu daří – aby také ne, jih Moravy je proslulý i kvůli vinicím a dalším plodinám, jimž se prorokuje úspěch hlavně ve středomořských oblastech. Přivoníte si také? Nakonec, kdo by neměl na zahradě levanduli, že? Denně sem během sezony, na přelomu jara a léta, kdy levandule nejkrásněji kvete, přijde až tisíc návštěvníků. Dáte si třeba levandulovou limonádu? Nebo trochu medu či oleje, s vůní omamných fialových kvítečků? Je to skutečně radost…

Booking.com