Jihlava vás vezme na báječnou procházku podzemím
Pokud máte rádi trochu dobrodružství, které je spojené s poznáváním krajové historie, nesmíte při návštěvě Jihlavy minout hned několik zajímavých míst. Ve městě se těžilo stříbro, bylo tedy srdcem bohatého regionu už od středověku. Ve znaku je lev společně s ježkem, můžete navštívit místní podzemí, ZOO plnou kočkovitých šelem, ale nabízí se i řada sakrálních památek. Jihlava, město ležící na řece téhož názvu, je symbolickým předělem mezi českým a moravským prostředím. Jen malá část zasahuje do historických Čech, většina Iglau, jak říkali němečtí starousedlíci, spadá k Moravě.
V pramenech poprvé ve 13. století
Jihlava je prve zmíněna v roce 1233, krátce poté je založeno horní město. Hlavně díky silně katolickému německému obyvatelstvu soupeří s husity, ale také s Jiříkem z Poděbrad, který nakonec musí Jihlavu dobýt silou. Později kvetoucí město zpustošila švédská invaze, ale díky výrobě sukna se ekonomika téměř vylidněné oblasti znovu postaví na nohy. Vzpomenout si na staré časy můžete i při návštěvě mnoha zdejších staveb. Kulturu reprezentuje Horácké divadlo, jehož nová scéna je otevřená už od roku 1995, své fanoušky má i hokejový tým HC Dukla Jihlava, který má za sebou velice slavnou historii plnou reprezentačních es.
Jaká je sakrální památka číslo jedna?
Trojlodní konstrukce se dvěma věžemi, památka na gotiku od konce první poloviny 13. století. Tak zní krátké představení kostela sv. Jakuba Většího, známého jako strážce hornického štěstí, který došel v průběhu staletí novogotické úpravy a jeho interiér zdobí křtitelnice ze šestnáctého věku nebo dřevěná socha Madony s jezulátkem patrně z konce 14. století. Za dalším sakrálním skvostem nemusíme chodit daleko, v ulici Matky Boží je kostel Nanebevzetí Panny Marie, na Jánském vršku kousek od centra najdete i jednolodní kostelík sv. Jana Křtitele. Za zmínku jistě stojí i barokní Mariánský sloup na centrálním – tedy Masarykově – náměstí, ale také kostel svatého Ignáce s dřívější jezuitskou kolejí nebo kostel svatého Kříže, původně ve správě dominikánského řádu, jenž byl založen už v roce 1247.
Městské brány jsou tady stále
Brána Matky Boží, ze které uvidíte Jihlavu jako na dlani, je jednou z pěti zachovalých medieválních bran v rámci města. Tři kilometry hradeb, příkop a dřívější pevnost, to vše si můžete dnes prohlédnout a zjistit, jak velký význam město mělo nejen pro českou korunu. Podívejme se také na proslulé jihlavské podzemí, které má asi padesát tisíc metrů čtverečních rozlohy a s takřka pětadvaceti kilometry délky je za Znojmem českou dvojkou. Veřejnost se do nich poprvé podívala až na prahu druhé světové války, stabilně jsou pro turisty až od devadesátých let minulého století. Dva prohlídkové okruhy zpopularizovala i TV Nova díky Stanislavu Motlovi, který natáčel dlouhý pořad o paranormálních jevech. Chodby jihlavského podzemí se vinou pod celým městem, vytvářeny byly postupně už od 14. století.
Zoologická zahrada baví nejen děti
Jen pár minut od srdce Jihlavy je ZOO, kde najdete desítky druhů exotických zvířat, nechybí ani atrakce pro dětské publikum. Levhart, tygr nebo plameňáci, to vše na devíti hektarech se spoustou zábavy. Nechybí ani lemuři, irbisové a medvěd malajský, jakož i roztomilý ocelot. Při návštěvě s dětmi si nenechejte ujít ani aquapark nebo zábavní park Robinson. Při návštěvě Vysočiny projděte i Nové Město na Moravě, byla by škoda nedat šanci Žďáru nad Sázavou, jehož známá sakrální stavba se pyšní zápisem do organizace UNESCO. Mezi známé osobnosti Jihlavy se řadí herci Ondřej Vetchý a Martin Stránský, stejně jako hudebník Petr Sedláček. Sport reprezentují hokejisté Jiří Šlégr a Viktor Ujčík nebo judista Lukáš Krpálek.
Marek Kos | 14.9.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
-2,9°C
|
Předpověď počasí |