Hrad Kokořín je jedním z nejoblíbenějších českých hradů
Mělník je jen doslova pár kilometrů – uvidíte ho v celé kráse – stačí jen dojít na hradby, ze kterých je úžasný výhled. Hrad Kokořín na pískovcové skále vyrostl na začátku čtrnáctého století, prvním majitelem byl jistý Hynek Berka z Dubé, zakladatel slavného rodu, o kterém jste určitě v hodinách dějepisu již někdy slyšeli. Dominantní válcová věž sahá takřka až ke čtyřiceti metrům, dnes je hrad v majetku rodiny Špačků, ale v běhu staletí měl samozřejmě i jiné vlastníky.
Chráněná krajinná oblast Kokořínsko láká k procházkám
V českých luzích a hájích je spoustu míst, kde si můžete odpočinout od každodenního shonu v práci a načerpat nové síly. Jedním takovým je bezesporu CHKO Kokořínsko, které československý stát vyhlásil v polovině sedmdesátých let minulého století – a kam spadá nakonec i samotný hrad Kokořín, tolik milovaný Karlem Hynkem Máchou či Antonínem Mánesem. Nebojte se alespoň krátké pěší túry, z parkoviště to máte asi kilometr, bohužel, s autobusem nebo vlakem bude výprava složitější, zejména během víkendů, kdy nejsou spoje právě moc pravidelné.
Dnes je hrad Kokořín ve stylu novogotiky, prošel totiž na začátku minulého století dlouhou přestavbou, kterou nezastavila ani probíhající první světová válka. Berkové z Dubé byli vystřídáni jinými mocnými rody, například Kaplíři ze Sulevic nebo pány z Bezdědic. Bohužel, v polovině šestnáctého století byl hrad opuštěn a teprve až zmíněná novogotická rekonstrukce znamenala jistý posun. Rodina Špačků získala po padesáti letech hrad opět do svého majetku, Kokořín byl totiž roku 1951 převeden pod správu československého státu – aby byl v roce 2006 Špačkům vrácen. Jako snad na každém českém hradu i zde se natáčela nějaká pohádka. Korunní princ z roku 2015 se natáčel i na Křivoklátu, zahráli si zde Petr Štěpánek, Pavel Kříž, Josef Abrhám a ze zástupců mladší generace třeba i Patrik Děrgel.
Loupeživí rytíři krutě drancovali kraj…
S Kokořínem se dle pověsti pojí i jedna nepříjemnost – dlouhou dobu zde totiž sídlila banda loupeživých rytířů, které vedl Petrovský z Petrovic – a tito doslova terorizovali celý širý kraj. Poté, co byl opuštěn, stal se ideální základnou pro podobné lapky. Dnes jsou k dispozici dva prohlídkové okruhy, které jsou dostupné nejen od dubna do října, ale i během zimních měsíců. Je však nutné se předem domluvit se správci a počítejte s tím, že v pondělí je obvykle na památkách zavřeno a nejinak velí tradice i zde.
Ve dvojici prohlídkových okruhů se podíváte nejen do pamětní síně rodiny Špačků, ale projdete si celou historii sídla, rytířskou síň a ochozy severních hradeb se starým palácem. Druhý prohlídkový okruh je bez průvodce a podíváte se na 38 metrů vysokou defenzivní hradní věž – při hezkém počasí se podíváte až na Housku nebo Nový Dvůr. Na novogotické romantické přestavbě se podíleli i August Sedláček nebo Čeněk Zíbrt a rukopis „těch nejlepších“ je znát už na první pohled. Vstupné činí pro oba prohlídkové okruhy dohromady 80 Kč, studenti nebo penzisté platí padesátikorunou. Oproti jiným hradům a zámkům je to vpravdě symbolická částka…
Marek Kos | 7.12.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
4,4°C
|
Předpověď počasí |