Nové Město na Moravě je obklopeno nádhernou přírodou
Zámek, radnice, několik kostelů, ale také okolí plné zeleně. Přesně to je lákadlo pro turistický ruch v oblasti Vysočiny, kde dominuje Nové Město na Moravě, desetitisícové centrum severovýchodu oblíbeného českého kraje. Vždyť jen pár kroků jsou legendární Žďárské vrchy, které jsou perlou regionu. Ve městě, které se dočkalo založení v polovině třináctého věku, se podle všech dobových pramenů nejvíce činili Pernštejnové. Dnes je tu živo hlavně v zimních měsících, protože zdejší sportovní areál hostí i významné světové akce. Pojďme si tedy projít region, jenž je úzce spjatý i s osobností sochařů Štursy a Makovského.
Jaká je nejstarší z místních památek?
Když se řekne Nové Město na Moravě, znalci si jistě vybaví kostel svaté Kunhuty, který pochází z období gotiky. Je ale pravdou, že po požáru musel být v osmnáctém století značně přestavěn a další úpravy přišly v devadesátých letech minulého věku. Stavbu najdete na centrálním náměstí, kde je i Horácké muzeum. Nova Civitas, jak se tu říkávalo dříve, zaznamenalo své největší období rozkvětu v 16. století.
Nezapomeňte ani na zdejší zámek
Prohlédněte si také zdejší zámek ze stejné epochy, jenž se dočkal další přestavby na začátku osmnáctého století a nese tak v sobě řadu odkazů na barokní nádheru, díky dalším změnám v roce 1874 si pak bystré oko povšimne ještě novorenesančního vyznění. Kdo byl jeho majitelem v běhu věků? Tak například Dubští z Třebomyslic, ale kupříkladu také italský rod Miniati di Campoli. Zámek vyrůstal na základech, které dala starší tvrz v šestnáctém století. V roce 1964 sem přesídlila Horácká galerie.
Projděte se na místo někdejších poutí
Tři kříže, to je lokalita, kterou najdeme asi kilometr od centra na vršku kopce. Město totiž zcela ušlo morové ráně, která pronásledovala Moravu a Tři kříže se tak brzy stávají cílem mnoha náboženských poutí. Trojice křížů byla postavena už na konci sedmnáctého století, později došlo ještě k úpravě, kdy kříže dostávají i kamenné podstavce v roce 1832. Další stavbou, co nepochybně stojí za pozornost, je taktéž kostel Nanebevzetí Panny Marie, který byl vystavěn nejspíše na přelomu 16. a 17. století, pravděpodobně díky tehdy přišedším luteránům. Najdete tu i rodný dům Vincence Makovského, místního sochaře a malíře, po němž nese název i novoměstské gymnázium. Rodný dům má v Novém Městě na Moravě i Karel Němec, jenž se zapsal do historie jako autor mnoha sgrafit nebo interiéru kostela svaté Kunhuty.
A kam se ještě vydat?
Za další zajímavá místa na Vysočině lze označit třeba Jihlavu, ale i malebnou Poličku. Byla by škoda vynechat Žďár nad Sázavou a samozřejmě i perlu, jakou je hrad Pernštejn, symbol slavné dynastie, jejímiž dědici se stali neméně proslulí Lobkovicové. A také nezapomeňte na přírodu, vždyť CHKO Žďárské vrchy začíná doslova a do písmene za městskými zdmi a nabízí 700 čtverečních kilometrů plných zeleného odpočinku a vrch Devět skal ve výšce téměř devíti stovek metrů nad mořem. V přímém sousedství je CHKO Železné hory, která je také zajímavá.
Marek Kos | 9.9.2022
Aktuální počasí v destinaci
|
0,5°C
|
Předpověď počasí |