Zámek Nový Hrad nedaleko Loun skrývá zajímavé podzemní prostory

Zámek Nový Hrad v Jimlíně (Česká republika)
Zámek Nový Hrad v Jimlíně (Česká republika)

Naše země je plná zajímavostí a jsou to zejména architektonické skvosty, které lákají k návštěvě davy turistů. Nejinak je tomu i v Ústeckém kraji, ještě konkrétnější budeme, když zmíníme zámek Nový Hrad poblíž malebné obce Jimlín. Ta se nachází jen několik málo kilometrů od Loun, v blízkosti je i proslulý gotický chrám v Panenském Týnci, kde sídlí zajímavé energie nebo třeba historické město Žatec. Pojďme se proto věnovat právě Jimlínu a jeho nejvýznamnější historické stavbě…

Zámek byl založen v polovině patnáctého století, původně zde stál proslulý hrad

Jimlín nemá ani tisíc obyvatel, ale má za sebou slavnou historii – jeden z jeho zemanů – Záviš z Jimlína, totiž bojoval po boku Jana Lucemburského u Kresčaku. Kromě několika církevních soch je nedaleko obce malá tvrz, která už staletími zchátrala a dnes je předmětem zájmů archeologů. Daleko zajímavější je ale nedaleký zámek Nový Hrad, založený v květnu 1465 (povolení ke stavbě tehdy dal Albrechtovi z Kolovrat a Bezdružic panovník Jiří z Poděbrad).

Historie zámku je hodně bohatá, vystřídalo se tu hned několik rodů, z nichž poslední byli Schwarzenberkové. Stavba hlavně v době třicetileté války hodně chátrala, ale s koncem sedmnáctého věku zažila významné úpravy pod taktovkou Gustava Adolfa Varrensbacha. Z této doby pochází krásná malířská výzdoba, například v podobě záklopových stropů, které najdeme hned v deseti místnostech celého areálu – na několika stovkách metrů čtverečních. To ale samozřejmě není vše, takže co tu můžeme během asi hodinové prohlídky všechno obdivovat?

Býval tu i vojenský lazaret, unikátní je hlavně zdejší podzemní systém

Zámek si prošel hodně pohnutými chvilkami, a to nejen za třicetileté vojny. V roce 1947 byl státem vyvlastněn a až do osmdesátých let se nepřistoupilo k žádné renovaci, v době napoleonských válek tu býval například vojenský lazaret. Dnes je však naštěstí stavba v majetku Ústeckého kraje, dobře udržovaná a přístupná veřejnosti od dubna do října. Každoročně se zde koná i pestrá směsice kulturních akcí, často zde vidíte i koncert vážné hudby nebo svatební obřad.

Expozice pro návštěvníky jsou tu celkem dvě – nesou názvy „zámecký okruh“ a „od gotiky po hospodářské využití“. Prohlédnete si zámeckou kapli, lovecký salón nebo premonstrátskou celu, rytířský sál a další místnosti. Pokud vejdete do přízemí paláce, pak se nabízí i prohlídka sklepů (konírna), bylinková zahrada, hodovní síň nebo objekt zámeckých lázní. Gotické fresky ve strážnici nebo černá kuchyně s původními prvky určitě stojí za vidění. Výhled na Krušné Hory z hradní pozdně gotické věže se jistě bude líbit i dětem, rodiče pak jistě ocení i vinné a pivní sklepy původních obyvatel hradu. Nahlédněte do kaple svatého Josefa nebo soukromí nejslavnějších zámeckých majitelů, včetně evropsky proslulých šlechtických rodů…

A kam se podívat dál? Kromě Jimlína se nabízí i Louny nebo Žatec, historické město, v němž se natáčeli i slavní Starci na chmelu. Dalším méně známým zámkem nedaleko je zámek Duchcov. Zapomenout bychom určitě neměli ani na nedaleký Panenský Týnec a jeho nedostavěný gotický chrám. Zkuste si také, zda na vás bude působit ona tajuplná pozitivní energie!

Booking.com