La Spezia jako menší bratr ligurského Janova

La Spezia (Itálie)
La Spezia (Itálie)

La Spezia je takřka stotisícovým městem a právem jej lze nazvat jako menšího bratra Janova, který je centrem celé Ligurie. Nachází se na jihozápadě Ligurie a stejně jako Janov se může pochlubit bohatou historií, přístavem a starobylými uličkami odrážející tradiční italský život. La Spezia je také ideálním výchozím bodem pro návštěvu národní parku Cinque Terre (Pět zemí; Parco Nazionale di Cinque Terre). Je druhým největším městem regionu Ligurie. Leží ve stejnojmenné provincii La Spezia. Můžeme odsud podniknout také výlety na jihozápad do sousedního Toskánska, například navštívit hluboké srázy u Volterry, malebné město Lucca, typicky toskánské městečko Fosdinovo či známou šikmou věž v Pise – jednu z nejznámějších staveb na světě.

Město La Spezia odráží italskou a také ligurskou historii a tradice. Je pevně svázáno s mořem, takže stejně jako Janov je zde kuchyně zaměřena především na dary moře a ryby. Ve městě nezapomeňte navštívit muzeum Museo Amedeo Lia sídlící v bývalém františkánském klášteře. S pochmurnou historií 2. světové války se pojí Arsenale – velké námořní středisko, které bylo nově postaveno namísto původního, které bylo zničeno během válečného bombardování. Kousek od něj se nachází muzeum námořní techniky Museo Tecnico Navale, které ukazuje starou lodní techniku a taktéž připomíná zmíněné bombardování v průběhu 2. SVV. La Spezia nabídne jak moře, tak možné výlety do hor v okolí. Ve městě se také projděte po jedné z hlavních promenád Viale Mazzini, lemovaná palmami a vede až k samotnému přístavu.

V okolí přístavu stejně jako Janov nabízí i La Spezia spoustu kaváren a restaurací, kde můžete ochutnat nejen výtečnou italskou kávu ve všech podobách, nejen klasické espresso lungo či latté macchiato, dále výbornou pravou italskou zmrzlinu gelato a samozřejmě spoustu italských i typicky ligurských jídel. Vliv na místní kuchyni se již prolíná se sousedním Toskánskem. Stále však hlavní slovo mají ryby, těstoviny, čerstvá zelenina a bylinky. Každý region v Itálii má své kulinářské speciality a samozřejmě lze každé jídlo zapít dobrým vínem. Ochutnejte také jedinečný sýr parmezán, který má domov v Parmě v provincii Emilia-Romagna.

La Spezia je ideálním místem, kde začít návštěvu Ligurie. Je to tišší a menší město než Janov, přesto oplývá památkami a kulturou a připomíná také válečné osudy. Je ideálním výchozím místem pro návštěvu okolních přímořských i horských vesniček v Ligurii, pro návštěvu pobřeží Cinque Terre i k výletům do sousedního Toskánska. La Spezia nabídne každému něco – milovníkům námořní techniky, historie i pro výlety do okolní přírody a dalších měst.

Booking.com