Savona je přístavní město v italské Ligurii

Savona (Ligurie - Itálie)
Savona (Ligurie - Itálie)

Možná vám Savona, název tohoto přímořského letoviska něco připomíná. Slovo „savon“ totiž ve francouzštině znamená „mýdlo“ a podobně tomu je rovněž v italštině (sapone). Jestliže nejste znalí románských jazyků, pak vám již určitě něco řekne anglické „soap“, odvozené z výše uvedených. A jak souvisí město ze severní Itálie s mýdlem? Na to se podíváme vzápětí, kdy si oblíbený turistický cíl představíme podrobněji.

Jak jsme zmínili, Savona se nachází v severní části země, konkrétně v provincii Ligurie, jejímž hlavním městem je Janov. Ligurie leží v severozápadní polovině apeninského poloostrova a milovníkům zeměpisu již zřejmě naskočí, že tu bude existovat nějaká souvislost s Ligurským mořem.

Mají pravdu, právě v jeho vodách se totiž koupeme, když se v těchto oblastech vydáme na pláž. Savonu obývá zhruba pětašedesát tisíc lidí, tento počet však v sezoně několikanásobně navýší davy příchozích turistů. Co je sem tedy táhne? V první řadě je to bohatá historie města. Vždyť Savona prosperovala již ve středověku, podobně jako jiné okolní přístavy, například světoznámý Janov. Z Janova ve třináctém století vyplul cestovatel Marco Polo.

Historie psaná válkou? Ano, i tak se dá o tomto městě bohužel mluvit. Samotná Savona je proslulá ze všeho nejvíce vojenskými památkami a pevnostmi, vždyť historie se – bohužel – nejčastěji psala krví. Na vrcholu jednoho ze savonských pahorků se tyčí pevnost Priamar, jednoznačně nejdůležitější turistická atrakce celého města. Vystavěna byla v šestnáctém století za účelem zbudovat ochranu pro italské námořní vojsko.

Když sejdeme z pahorku níže do historického centra města, neměli bychom si nechat ujít ani další z památek spjatých s válečnou historií, a sice památník padlých ve všech válkách. Nalezneme ho na Piazza Gofredo Mameli (náměstí Gofreda Mameliho, pojmenovaném po janovském básníkovi a spisovateli osmnáctého století). Zůstanete-li poblíž náměstí po celý den, pak v šest hodin odpoledne uslyšíte pravidelné vyzvánění zvonů z místního kostela. Zvuk se ozve celkem jednadvacetkrát, a tento počet má upomínat na počet písmen v italské abecedě.

Savona se pyšní jedním skutečně významným rodákem. Je jím římský papež Sixtus VI. (1414-1484), který dal za dob svého pontifikátu podnět ke stavbě a výzdobě sixtinská kaple (tak se nám objasňuje původ jejího jména – nejde o žádnou souvislost s číslem šestnáct, jak se někdy mylně traduje). Věděli jste, že i v Savoně mají svou vlastní sixtinskou kapli? Vystavěna byla rovněž na počest Sixta IV. a dnes platí za jedno z největších turistických zajímavostí, každý návštěvník totiž rád porovná „tu pravou“ s tou, která nese stejné jméno. Je však třeba předeslat, že zde nenajdete kresby žádného Michelangela.

Aktualizace 4.2.2022
Booking.com