Italská renesance doslova jako vyšitá, to je Basilica Palladiana

Basilica Palladiana ve Vicenza (Itálie)
Basilica Palladiana ve Vicenza (Itálie)

Již od roku 1994 na seznamech organizace UNESCO. I to je lákadlem k prohlídce renesančního skvostu jménem Basilica Palladiana ve Vicenze. Stavba nesla původně prvky strohé gotiky, ale v šestnáctém věku zde zanechal svou nezaměnitelnou stopu architekt Antonio Palladio. Sídlo vlády, centrum, kde byla řada obchodů a obchůdků, mramorové sloupy evokující antický Řím.

Mimořádně nákladný projekt, který vešel do městských dějin

Benátčané, při stavbě Basilica Palladiana penězi nešetřili, to se všeobecně ví – vždyť jako velcí cestovatelé měli své zájmy i v oblasti Černého moře, Konstantinopole nebo Kréty. Tato stavba, nebo spíše přestavba však stála na svou dobu úchvatných šedesát tisíc zlatých benátských dukátů. A dokončení se dočkala až generaci po smrti autora, který s ní na jaře 1549 začal a spojil s ní svůj osud – konkrétně v roce 1614. Dalšími slavnými architekty podílejícími se na stavbě přitom mohli být třeba Antonio Rizzo, Jacopo Sansovino nebo Michele Sanmicheli. Například Florenťan Sansovino svého času tvořil na benátském centrálním náměstí, ale měl i nabídky z Anglie nebo Francie od Františka I. nebo Jindřicha VIII., ty však už vzhledem k pokročilému věku ani nepřijal, neboť nechtěl opustit Benátsko. Přesto však šanci na to přestavět někdejší gotické Pallazzo della Ragione (tedy Palác pravdy) dostal právě – relativně nezkušený a neznámý – mladíček Palladio. A dlužno podotknout, že šanci využil beze zbytku…

Pokud budete na dovolené v regionu Veneto a zavítáte do Vicenzy, tak se k Basilice Palladiane určitě dostanete, protože stojí v centru města, kde je více zajímavých staveb. Vedle samotné stavby se ještě tyčí hodinová věž, známá také jako Torre Bissara, která je ale ještě staršího data – vznikla už ve dvanáctém věku a postupem staletí se jen pomaličku zvyšovala. Pokud jste někdy slyšeli termín „palladiánské okno“, které bylo svého času módou v celé Itálii, první ukázka přišla právě zde. Itálie má prostě svůj umělecký styl, co vám vezme dech, ať už je to v Benátkách, Venetu nebo Vicenze.

Komentáře
Booking.com