Bassano del Grappa je klenotem severní Itálie

Bassano del Grappa (Veneto - Itálie)
Bassano del Grappa (Veneto - Itálie)

Bassano del Grappa je malebné město na severu Itálie, v regionu Veneto. Leží na řece Brenta, u úpatí Alp. Je známé svým dřevěným mostem z 13. století, silným alkoholickým nápojem grappa a keramikou. Je to příjemné místo pro objevování okolních venkovských vil, hradů, měst a památek Veneta, které často přehlížejí cestovatelé mířící pouze do Benátek.

Historie města sahá až do středověku, kdy bylo součástí Benátské republiky. V 16. století se zde usadil slavný architekt Andrea Palladio, který navrhl most Ponte Vecchio a několik vil v okolí. Město bylo také dějištěm bojů během první a druhé světové války, což ovlivnilo jeho kulturu a památky.

 

Slavný most Ponte Vecchio

Nejvýznamnější atrakcí k vidění v Bassano del Grappa je Ponte Vecchio, symbol města. Jedná se o krytý dřevěný most, který byl původně postaven v roce 1569 podle návrhu Palladia, i když na tomto místě existoval dřevěný most už od roku 1209. Most byl několikrát zničen a obnoven, naposledy v závěru druhé světové válce ustupujícími nacistickými vojsky. Na vstupu do mostu jsou dva oblouky z 16. století. Z mostu je nádherný výhled na město a řeku. Za mostem jsou Muzeum horských myslivců a historická hospoda Nardini s výhledem na řeku.

Středověký hrad tyranského vládce

Další historickou památkou, kterou musíte vidět, je Castello degli Ezzelini. Tento středověký hrad byl domovem Ezzelina III. da Romano, známého pro jeho krutost a tyranii ve středověku. Můžete prozkoumat hradby a cestičky, které vás zavedou k panoramatickým výhledům na okolní oblast.

Navštivte místní muzea

Ve městě jsou také několik muzeí, které vám dají ochutnat jak moderního, tak starého umění.

  • Poli Museo della Grappa: Muzeum věnované historii a výrobě grappy, silného alkoholického nápoje typického pro tento region. Můžete si prohlédnout expozice o destilačním procesu, ochutnat různé druhy grappy a koupit si nějakou grappu jako suvenýr.
  • Museo Civico di Bassano del Grappa: Muzeum s archeologickými artefakty, malbami a knihami z 19. století. Zajímavé jsou také sbírky o historii města, středověká sekce a klášter s památnými erby a náhrobky.
  • Museo degli Alpini di Bassano: Muzeum věnované alpským vojákům (horským myslivcům), kteří bojovali na Monte Grappa během první a druhé světové války. Můžete si prohlédnout uniformy, zbraně, fotografie a dokumenty o jejich hrdinských činech.
  • Palazzo Sturm - Museo della Ceramica G. Roi e della Stampa Remondini: Muzeum keramiky a tisku v paláci ze 17. století. Můžete si prohlédnout ukázky keramických výrobků z místních dílen a tiskárny Remondini, která byla jednou z nejvýznamnějších v Evropě.
  • Museo Hemingway e della Grande Guerra: Muzeum věnované spisovateli Ernestu Hemingwayovi a jeho pobytu v Bassano del Grappa během první světové války. V expozici jsou jeho osobní předměty, dopisy a knihy, stejně jako informace o místní historii a kultuře.

Nadchne vás i zdejší příroda

Pokud máte rádi přírodu a sport, můžete si vybrat z mnoha aktivit v okolí Bassana del Grappa. Půjčte si kolo a projeďte se po cyklostezce podél řeky Brenta, která je lemována venkovskými vilami ve stylu Benátské republiky z 16. až 18. století. Odvážnější můžou vyzkoušet paragliding nebo horolezectví na Monte Grappa, která nabízí nádherné výhledy na krajinu. Pokud máte rádi historii a kulturu, můžete navštivte hrady a města v okolí, jako je Marostica, Asolo, Cittadella nebo Castelfranco Veneto.

Ubytování v Bassano del Grappa

Pokud hledáte ubytování v Bassano del Grappa, máte na výběr z různých možností. Na vývěr jsou hotely, penzióny, apartmány nebo farmářské domy. Některé z nejlépe hodnocených hotelů jsou Bonotto Hotel Belvedere, Hotel Alla Corte SPA & Wellness Relax a Hotel Brennero. Pokud chcete zažít autentickou atmosféru venkovského života, rezervujte si pobyt na Agriturismo il Magicorto, kde se podávají čerstvé místní potraviny a domácí snídaně.

Gastronomie v Bassano del Grappa

Jedním z největších lákadel Bassana del Grappa je jeho gastronomie. Město je proslulé svou grappou, silným alkoholickým nápojem destilovaným z vinných hroznů. Ochutnat různé druhy grappy je možné v muzeu Poli Grappa nebo v některé z místních destilérií. Kromě grappy si můžete také vychutnat typická jídla regionu Veneto, jako jsou bigoli (tlusté těstoviny), baccalà alla vicentina (sušené tresky vařené s mlékem a cibulí) nebo desert polenta e osei. Některé z doporučených restaurací jsou Osteria Trinità, Ristorante Pizzeria Al Solito Posto a Ristorante Al Castello.

Jaké jsou další zajímavosti v okolí Bassana del Grappa

Bassano del Grappa je také dobrým výchozím bodem pro poznávání dalších zajímavých míst v blízkém okolí. Můžete si například udělat výlet do Benátek, které jsou asi hodinu vlakem nebo autem. Benátky jsou jedním z nejkrásnějších a nejromantičtějších měst na světě, plných umění, architektury a kultury. Projeďte se po kanálech na gondole, navštivte náměstí svatého Marka a dóžecí palác, prohlédněte si kostely a muzea nebo objevujte rozličné úzké uličky a mosty.

Dalším možným cílem je Padova, která je asi 45 minut vlakem nebo autem. Padova je univerzitní město s bohatou historií a kulturním dědictvím. Za prohlídku stojí slavná bazilika svatého Antonína, kde jsou uloženy ostatky tohoto svatého, obdivujte fresky Giotto v kapli Scrovegni nebo navštivte botanickou zahradu, která je nejstarší na světě.

Bassano del Grappa je tedy ideálním místem pro ty, kteří hledají kombinaci historie, přírody a gastronomie. Je to město s bohatou kulturou a tradicemi, které vás uchvátí svou krásou a atmosférou. Ať už se rozhodnete strávit zde pár dní nebo se jen městem projít na cestě do jiných destinací, Bassano del Grappa vám nabídne nezapomenutelný zážitek.

Booking.com