Kambodža – Travel Tipy

Sochy v chrámovém komplexu Angkor (Kambodža)
Sochy v chrámovém komplexu Angkor (Kambodža)

Největší historický areál na světě, největší náboženská stavba na světě, Kambodža se má milovníkům historických památek čím pochlubit.

Phnom Penh !

Phnom Penh je typickým chaotickým asijským velkoměstem. Kdysi nejkrásnější město Indočíny si dosud uchovalo zbytky svého koloniálního šarmu, který zcela nepřeválcovaly ani bouřlivé časy, které se tudy v nedávné minulosti prohnaly. Hlavní památkou Phnom Penhu je elegantní a nově opravený Královský palác, v jehož areálu se nachází Stříbrná pagoda. Místní tržnice jsou nepřebernou směsí barev, vůní a pachů. Přestože vás z toho bude asi mrazit v zádech, běžte se podívat do muzea genocidy Tuol Sleng, bývalého vězení S-21 za vlády Rudých Khmerů.

Královský palác v Phnompenh (Kambodža)

Angkor ! UNESCO

Chrámové město Angkor je jednou z nejnádhernějších historických památek na světě. Nejpodstatnější část velkolepého hlavního města Khmerské říše byla vybudována během jejího největšího rozkvětu ve 12. století, kdy byl Angkor největší metropolí na světě. Chrámy rozsáhlého města byly znovuobjeveny zapomenuté v džungli až v 19.století.

Angkor Wat je určitě nejpůsobivějším, nejimpozantnějším a zaslouženě také nejnavštěvovanějším z angkorských chrámů. Je považován za největší nábožensko stavbu na světě. Jeho typická silueta je téměř synonymem pro celý Angkor.

Ta Prohm je skutečným „chrámem džungle“. Byl totiž na rozdíl od ostatních památek ponechán ve stavu v jakém byl prostoupen džunglí nalezen francouzskými badateli v 19. století. Stejně tak je to s chrámem Preah Khan.

Angkor Thom je rozsáhlé opevněné chrámové město, jehož nejnádhernějším chrámem je Bayon s věžemi zpodobňujícími obličej mýtického Lókešvary.

Banteay Srei je díky svým nádherným propracovaným reliéfům považován za nejkrásnější v Angkoru. Není příliš velký a leží poněkud dál od hlavního areálu, ale je přenádherný a určitě stojí za to.

Phnom Kulen je nejposvátnější místo v Kambodži, jelikož na tomto místě Džajavarman II. vyhlásil roku 802 nezávislost a založil Khmerskou říši.

 
Angkor (Kambodža)

Tonlé Sap !

Na jezeře Tonlé Sap se nachází dvě poněkud zvláštní plovoucí vesnice. Vietnamská plovoucí vesnice v severní části jezera je snadno dostupná ze Siem Reapu. Plovoucí vesnici Kompong Luong je nejblíže městečko Pursat.

Battambang

Druhé největší město Kambodže je elegantním městečkem usazeným na břehu řeky. Nachází se zde nejzachovalejší pozůstatky koloniální architektury. Plavba na lodi mezi Siem Reapem a Battambangem je považována ze jednu z nejscéničtějších v zemi.

Sihanoukville

Sihanoukville je kambodžské plážové letovisko na pobřeží Thajského zálivu. Zdejší pláže jsou na rozdíl od Thajska téměř liduprázdné. Městečko je dobrým výchozím místem pro návštěvu Národního parku Ream.

Národní park Bokor !

Nádherná džungle v národním parku Bokor na jižním pobřeží z něj dělá nejkrásnější a nejzajímavější park v Kambodži. Společně s národním parkem Ream tady patří také k nejsnáze přístupným.

Kratie

Do Kratie se jezdí hlavně kvůli možnosti spatřit vzácné říčními delfíny. Můžete si pronajmout loďku nebo se je pokusit zahlédnout z vyhlídkové pobřežní trasy. Velmi krásné přírodní scenérie nabízí pobřeží Mekongu.

Booking.com