Doprava na Kypru

Půjčovna čtyřkolek (Kypr)
Půjčovna čtyřkolek (Kypr)

Kypr je díky své poloze ve Středozemním moři, teplému podnebí a čistému moři oblíbeným cílem turistů. Vzhledem k tomu, že Kypr je ostrov, tak nejčastějším způsobem dopravy je letadlo. Nejvýznamnější letiště je poblíž Larnaky a druhé letiště se nachází poblíž Pafosu. Kypr je poměrně malý, takže vzdálenost mezi oběma letišti není příliš velká a autem ji překonáte po dálnici za jednu hodinu. Samozřejmě je možné se na Kypr dostat i trajektem, ale tento způsob dopravy asi nebude příliš mnoho našich turistů využívat.

Pokud cestujete s cestovní kanceláří tak s největší pravděpodobností vám dopravu na hotel zajistí cestovka, případně její místní partner. Pokud máte radši volnost a cestujete nezávisle tak si budete muset dopravu zajistit sami. Jendou z možností běžná veřejná doprava, případně schuttle bus, který ovšem není nejlevnější. Nejpohodlnější variantou je taxi, která samozřejmě postávají před letištní budovou. Ceny vychází v průměru 1 EUR na ujetý kilometr, takže vzdálenost z letiště v Larnace na hotel Frixos vás vyjde na 25 EUR. Pokud jste rozhodnuti si půjčit auto na celou délku pobytu, tak nejrozumnější variantou je vypůjčení auta na letišti a jeho vrácení před odletem. Na letišti nabízejí své služby známé mezinárodní společnosti jako Avis nebo Hertz a auto si můžete objednat i přes internet.

Když se rozhlédnete, tak cedule RENT A CAR uvidíte všude (Kypr)

Pokud z letiště vyrazíte půjčeným autem tak nezapomínejte, že se zde jezdí vlevo. Tohoto faktu si jistě všimnete, když budete nasedat do auta, protože volant je na opačné straně. I když to člověk ví, naše automatické reakce zpravidla způsobují komické situace. Já jsem se například „cpal“ taxikáři za volant:-). Nejste-li příliš zkušený řidič, zvolte automobil s automatickou převodovkou, odpadne vám nepříjemná koordinace pohybů při ovládání řadící páky levou rukou. Většina místních řidičů je poměrně ohleduplná a počítají s tím, že v řadě aut sedí cizinci, kteří se zde nevyznají a navíc jsou naučení jezdit po opačné straně silnice. Půjčovny zpravidla půjčují auta na více dní, minimum bývá 3 dny. Půjčovné vychází od 40 EUR za den, ale záleží na sezóně a na druhu vozu, který si půjčujete. Nezapomeňte se důkladně vyptat na pojistku a spoluúčast, kterou případně budete muset uhradit, bude-li auto poškozeno. Cedulí nabízející služby autopůjčovny je všude dost, případně vám doporučí autopůjčovnu na hotelu. K vypůjčení vozu vám stačí pas a český řidičský průkaz.

V turistických letoviscích počítají taxikáři s větší partičkou cestujících (Kypr)

Netroufáte-li si na řízení vozu tak je zde ještě autobus. Autobusy jezdí v pravidelných intervalech, ale jízdní řád se nedaří vždy dodržovat. Na hotelu vám poradí, které autobusy vás odvezou do vašeho cíle a kde je zastávka. U větších měst funguje místní autobusová doprava, která využívá kvalitních klimatizovaných autobusů. Mezi městy jezdí i dálkové spoje, jejichž autobusy vypadají hůře, ale neměl jsem s nimi osobní zkušenost.

Jestli vás neláká auto ani autobus tak již vám zbývá pouze kolo, motorka, čtyřkolka anebo různé verze bugyn. Tyto dopravní prostředky, s kterými můžete i na nezpevněné cesty se půjčují především v letoviscích jako je Ayia Napa nebo Protaras.

Booking.com