Zeměpisné podmínky a počasí na Kypru

Mys Gerko (Kypr)
Mys Gerko (Kypr)

Kypr je ostrovem, který se rozkládá na devíti tisících čtverečních kilometrech a v současné době má 1,1 milionu obyvatel. Více jak polovinu Kypru zaujímá pohoří Troodos a například jen zhruba přibližně devět procent rozlohy tvoří vodní plocha. Úřední jazyky jsou hned dva – na severu ostrova se mluví zejména turecky, jih je však víceméně řecký.

Nynějším prezidentem Kypru je Nicos Anastasiades (Kypr je mimochodem prezidentskou republikou), zemi v současné době sužuje velká finanční krize. Dřívější platidlo – kyperskou libru – vystřídalo v roce 2008 poněkud modernější euro.

Největším městem Kypru je Nikosie, kterou obývá zhruba tři sta tisíc lidí. Mezi další velká města se řadí například Limasol, Larnaka, Famagusta či Paphos. Nejvyšší hora Kypru, která se tyčí 1953 metrů nad hladinou moře, má celkem poetický název, který odkazuje na řeckou tradici ostrova – Mount Olympus.

Mys Gerko (Kypr)

Na Kypru bývají velmi horká léta, ostrov totiž leží blízko jihozápadní části Asie. Dešťové srážky přijdou ke slovu hlavně během zimy (průměrné roční srážky činí zhruba 35 centimetrů), sníh tu ale spatříte jen na vrcholcích hor. Průměrné teploty v červenci a v srpnu dosahují i více než třiceti stupňů Celsia, v lednu je zde „jen“ plus deset. Od jara do podzimu je zde opravdu teplo, v dubnu se teploty vzduchu i moře dostanou stabilně nad hranici dvaceti stupňů Celsia.

Ostrov není úplně tak ideální pro ty, kteří ho chtějí rychle procestovat. Nejsou zde totiž železnice a jen část silnic má povrchovou úpravu. Na Kypru se prostě nespěchá, o čemž Vás brzy přesvědčí i usměvaví a veselí místní obyvatelé, kteří neberou život ani zdaleka tak vážně jako my.

Obyvatelé Kypru jsou zejména řeckého původu, najdete tu ale i arménskou, arabskou nebo židovskou minoritu. Turci tvoří v současné době zhruba pětinu kyperských občanů, a jak již bylo řečeno, žijí hlavně na severu ostrova.

Booking.com