Kourion - pozůstatky antického města na Kypru

Kourion (Kypr)
Kourion (Kypr)

Kourion je někdejší antické město, které se nachází na Kypru, zhruba dvacet kilometrů od Limasolu. V dnešní době už si zde můžete prohlédnout bohužel jen torzo někdejší slávy, přesto tu ale stále stojí například řecko-římské divadlo. To po více než dvou tisíci letech opět funguje, můžete sem zajít na nějaký divadelní kus nebo hudební koncert. Z hlediště divadla, které má kapacitu kolem dvou tisíc návštěvníků, uvidíte jako na dlani nejen pódium, ale budete mít i krásný výhled na okolní pláže a mořskou hladinu.

Vidět tu můžete i pozůstatky veřejných lázní, fontány, gladiátorské arény a „Achillova domu“. Zajímavé bude určitě i prohlédnout si místní Villu a její podlahu sestavenou z nádherné mozaiky, v neposlední řadě si pak můžete projít třeba i místní raně křesťanskou baziliku. Otevřeno je tu po celý rok a vstupné je menší než dvě eura – během sezony sem můžete přijít denně mezi osmou a osmnáctou hodinou, v letních měsících je zde dovoleno návštěvníkům pobývat dokonce až do půl osmé.

Kourion (Kypr)

Koruion prožil období největší slávy přibližně mezi prvním stoletím př. n. l. a pátým stoletím n. l. Kypr byl totiž strategickým ostrovem nejen pro Římany, ale i pro Ptolemaiovce. Největší rozkvět zažilo město v dobách císaře Traiana, kdy mělo až čtyři tisíce stálých obyvatel a také patřičný vliv v celém širokém okolí, jednalo se vlastně o malý „městský stát“.

Kourion (Kypr)

21. července roku 365 ale přišlo zemětřesení, které srovnalo Kourion se zemí. Bouřlivé události, které přinesly stovky mrtvých, zaznamenali pro historii očití svědkové z jedné místní rodiny. Vlivem dalších – nejen geopolitických – událostí pak město upadlo takřka v zapomnění a oživit ho mohla až moderní éra. Jak se to podařilo? To se můžete přesvědčit na vlastní oči.

Booking.com