Larnaka - jedno z turistických center na Kypru

Larnaka (Kypr)
Larnaka (Kypr)

Larnaka nebyla v běhu staletí příliš významným městem Kypru, důležitost nabyla až po turecké invazi před čtyřiceti lety. Tehdy se zde totiž dosti rozšířil i turistický ruch. Na místě dnešní Larnaky stálo v době antiky město Kition – jedním z jeho nejslavnějších rodáků byl například filosof Zenon. A pozor – Kition si můžete prohlédnout i na vlastní oči, tedy alespoň to, co z něj zbylo. Vše totiž odkryli archeologové, za zmínku stojí třeba několik antických chrámů. Ve starověku se zde také poměrně čile obchodovalo, takže tu najdete i torzo někdejšího tržiště. Pokud se o historii někdejšího Kitionu budete opravdu vřele zajímat, navštivte i místní muzeum, kde lze i koupit nějaký ten upomínkový předmět.

Dodejme také, že Larnaka má v současné době včetně aglomerace zhruba 125 tisíc obyvatel.

A co tu je vlastně tak zajímavého? Tak třeba kostel svatého Lazara, který byl vystavěn koncem devátého století, a to na místě údajného hrobu biblického Lazara, jehož Ježíš podle Bible přivedl záhy po smrti zpět do života a jenž se právě v tomto městě prý stal i biskupem. Najdete zde nádherné ortodoxní ikony, mezi 13. a 16. stoletím byl ale kostel římsko-katolický, i vzhledem k dlouhodobé francké a benátské nadvládě. Zajímavá je i mešita Hala Sultan Tekke, která leží bezprostředně vedle města.

Dominantou Larnaky je i místní pevnost, kterou postavili původně Benátčané a později ji pro své účely používali i osmanští Turci. Pevnost měla sloužit k ochraně místního přístaviště, dnes zde najdete například i rozsáhlé muzeum.

Larnaku zdobí i akvadukt z osmnáctého století, který se do velké míry dochoval až do dnešních časů. Z přírodních skvostů můžeme jmenovat například místní slané jezero, kde se můžete pokochat pohledem na plameňáky a další zajímavé ptactvo, které tu má přestupní stanici na své tradiční migrační trase.

Pokud chcete Larnaku zvolit za místo svého ubytování na Kypru, podívejte se na recenzi Frixos Suites Hotel. Více fotografií z Larnaky najdete v naší fotogalerii.

Aktualizace 6.12.2020
Booking.com