Chameleon (Madagaskar)
Chameleon (Madagaskar)

Většina z nás zná Madagaskar především díky slavnému (a velmi povedenému!) animovanému filmu. Příběh čtyř zvířat utíkajících ze zoologické zahrady je sice roztomilý, zeměpisné znalosti bychom z něj však bohužel čerpat raději neměli. Madagaskar je ostrov u východních břehů afrického kontinentu, který si zaslouží naši bližší pozornost a určitě se vyplatí o něm vědět něco víc. Třeba pro nějakou tu budoucí dovolenou, co myslíte?

Madagaskar zblízka

Začneme základními informacemi. Madagaskar představuje samostatný stát (konkrétně republiku), je to čtvrtý největší ostrov na světě (po Grónsku, Papue-Nové Guinee a Borneu) a obývá jej asi dvacet milionů lidí. První z nich podle archeologických výzkumů připluli k madagaskarským břehům asi před dvěma tisíci lety a není divu, že zde zůstali. Na Madagaskaru najdeme tolik zvláštností a pozoruhodných přírodních zajímavostí, že každý, kdo zde žije, by měl být pyšný na to, jak unikátní lokalitu obývá.

Pláž (Madagaskar)

Vzhledem k tomu, že od pevniny se tento ostrov oddělil již před devadesáti miliony let, dlouhodobá izolace způsobila postupný vznik endemických druhů. Devadesát procent živočichů obývajících Madagaskar jsou endemické druhy, které nenajdeme jinde na světě. A Madagaskar se stále vzdaluje – v současné době „odplouvá“ od břehů pevninského Mosambiku tempem asi dva centimetry za rok.

Pracující žena (Madagaskar)

Příroda, to je oč tu běží

Jestli milujete exotické tropy se vším, co k nim patří – tedy deštné pralesy a jinou bujnou vegetaci, divoká zvířata, tisíce druh tajuplných rostlin a celoročně vysoké teploty, pak jste tu správně. Madagaskar láká vědce - především biology - z celého světa. Jedině zde můžete na vlastní oči spatřit volně žijící poloopice lemury (včetně dlouhých pruhovaných ocasů, které známe ze zmíněného filmu) nebo vzácné šelmy fosy madagaskarské (které se rovněž vyskytly ve filmovém příběhu), ale zejména tisíce plazů (například chameleony). Všechna tato zvířata jsou právem označována za „živoucí fosilie“. Ve světle těchto faktů není vůbec překvapivé, že první chráněná území vznikla na Madagaskaru již ve dvacátých letech dvacátého století a dnes zde může turista navštívit padesát národních parků s mimořádně zachovalým přírodním dědictvím.

Západ slunce (Madagaskar)

Zemědělský stát

Důraz na ochranu přírody, geografická odlehlost a tradiční zemědělství nicméně stojí za tím, že současný Madagaskar je označován jako chudší, rozvojový stát. Třebaže obdělávatelný je pouze zlomek zdejší půdy, drtivá většina obyvatel je na zemědělské činnosti životně závislá. Může za to i absence bohatých nerostných nalezišť (kterých je na jiných místech Afriky hojně), hlavními vývozními artikly jsou tedy dřevo a tropické plodiny (kromě ovoce například známá káva, dále maniok, batáty, bavlna, sisal, vanilka nebo jiné koření, třeba pepř či hřebíček). Neznamená to však, že by se zde netěžilo vůbec nic. Madagaskar je známý například díky ložiskům diamantů, která slouží mimo jiní i jako turistická atrakce.              

Lemur (Madagaskar)

Co vás čeká na Madagaskaru 

Na Madagaskar se nejezdí za civilizací, na Madagaskar se jezdí právě proto, abyste se jí vyhnuli. Místo toho na vás čeká tajuplná energie divoké přírody, která vám neumožní vyjít z úžasu. Každou minutou budete moci pozorovat úchvatné scenerie – rozlehlá pole připomínající překrásné zahrady, porosty divokých exotických rostlin, skalní útesy, tříštící se vodopády, gejzíry tryskající přímo ze země nebo vysokohorské štíty (právě za horolezectvím na Madagaskar míří mnoho nadšených sportovců).

Kostel (Madagaskar)

Nezapomeňte na hlavní město

Možná si ještě ze školních lavic vybavíte, jak zní neobvyklý název madagaskarské metropole – ano, je to Antananarivo. V domorodém jazyce slovo Antananarivo znamená „město tisíce“, což odkazuje na historii, konkrétně počet vojáků, kteří se účastnili na jeho vzniku. Město bylo oficiálně založeno v roce 1625, dnes ho obývá zhruba 1,6 milionů lidí a až se na Madagaskar vypravíte, s největší pravděpodobností přistanete právě na místním letišti. Neodcházejte hned, ale vyhraďte si několik hodin na prozkoumání tohoto zajímavého města, které rozhodně stojí za vidění.

Booking.com