Antananarivo: Fialové a kvetoucí město ve středu ostrova
Antananarivo leží v centrální části ostrova Madagaskar, téměř uprostřed, je největším městem ostrova a je jeho hospodářským, správním a komunikačním centrem. Ve městě se nachází mezinárodní letiště. Na podzim tu všude rozkvétají stromy rodu Jacaranda a centrum města se barví do modrofialového odstínu. Honosné domy v centru hlavního města jsou stavěné z pálených oranžových cihel. Vypadají opravdu dobře, skoron jako normální domy. Mají balkóny skleněná okna i udržované zahrady. Sem už civilizace dochvátala mílovými kroky. Vstupní branou na madagaskarské území je pro zahraniční turisty v drtivé většině případů Ivato International Airport, ležící zhruba 15 kilometrů severně od středu metropole Antananarivo. V současné době prochází letiště za provozu postupně celkovou rekonstrukcí, jejímž účelem je rozšíření jeho kapacity a výstavba ranveje, která by umožnila přistání a vzlet obřího letounu Airbus A380.
Chudina v hlavním městě
Antananarivo je typická metropole třetího světa – velmi hlučná, přelidněná, plná chudoby na straně jedné a okázalého bohatství na druhé. V posledních letech se ale řada věcí hodně zlepšuje. I když poblíž centrálního náměstí jsme na ulici viděli sedět ženu, před schátralým domem, která tu prala prádlo. Jídlo zdejší chudina servíruje na rohožích na zemi. Základe jídla je rýže, k té se buď něco přidá a nebo taky ne.
Ulicemi hlavního města
Uličky v hlavním městě jsou mnohdy vydlážděné a silnice jsou vyasfaltované. Domky kolem jsou z betonu, ale omítka je zašedlá a zřejmě nikdy nebyla bílena. Krámky vypadají stejně, jen mají větší okna a dokořán otevřené okenice. V oknech je pak vystavené zboží. Potkali jsme dokonce chlápky na horských jízdních kolech. Nedaleko letiště to opravdu žije, pestrý život probíhá ulicemi jako uragán. Vlakové nádraží v hlavním městě Madagaskaru tvoří dominantu hlavního náměstí Avenue de l´Indépendance. I oblečení lidí je podstatně odlišné od vesnického. Na vesnicích nedaleko města jsou ještě patrné znaky francouzské kolonizace. Francouzské zděné budovy tu chátrají a zub času se značně podepsal na celém zdivu.
Kultura hlavního města
Z hlediska cestovního ruchu nepatří Antananarivo k zrovna atraktivním městům, přesto se zde však najde pár pozoruhodných míst, která stojí za návštěvu. Antananarivo je rovněž známé svými pouličními trhy, na kterých vládne typický spěch a prodává se zde všemožné zboží, od drobných cetek až po elektroniku. Největší trh v Antananarivu se jmenuje Zoma. Významnou památkou, ležící necelých 25 kilometrů východně od madagaskarské metropole, je královský vrch Ambohimanga. Jedná se o památku zapsanou na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Antananarivo je sídlem Madagaskarské univerzity a Collège Rural d'Ambatobe. Ve městě a okolí se nachází více než padesát kostelů (včetně anglikánské a římskokatolické katedrály) a asi stejný počet muslimských mešit.
Královský palác Rova
Palác sloužil jako domov panovníků Království Imerina v 17. a 18. století, stejně tak i vládcům Království Madagaskaru v 19. století. Palác Rova má v hlavním městě především politický význam. Nachází se v centrální vysočině nad městěm Antananarivo. Prezidentem Malgašské republiky je v současné době Andry Rajoelina a funkci předsedy vlády zastává Albert Camille Vital. Královský palác Rova se nachází v centru hlavního města. Dvacet etnik, které žijí rozeseti po celém ostrově, se navzájem doplňuje a propojuje tak, že jen společně tvoří celý malgašský národ. Dokonce i v ústavě této republik je uvedeno, že Madagaskar je nedělitelný a kdo by ho chtěl rozdělit, bude potrestán.
Barbora Walterová Benešová | 4.1.2015
Aktuální počasí v destinaci
|
20,1°C
|
Předpověď počasí |