Víte jakou sílu má český pas?

Síla českého pasu
Síla českého pasu

Pokud si chcete udělat výlet k našim sousedům, bude vám stačit občanský průkaz. Ale kdo by rád vycestoval do exotických destinací, stojí před ním podmínka v podobě cestovního pasu. Vyřídit si tento doklad není složité, za příplatek si jej můžete na příslušných úřadech vyzvednout i ve skutečně bleskovém termínu. A jak si naše pasy stojí v celosvětovém měřítku? Jinak řečeno, do kolika světových zemí nás s nimi pustí? Bezvízový styk usnadňuje cestování a vydatně prospívá turistickému ruchu. Pojďme se proto podívat, jak je na tom český pas v porovnání s dalšími evropskými zeměmi.

Na předních místech je Asie

Pokud jde o celosvětový žebříček, nikoho jistě nepřekvapí, že mu vládne Japonsko. Udržuje dobré vztahy s drtivou většinou zemí světa, což znamená, že bez nutnosti víza mohou japonští turisté cestovat do 193 států. Bez ohledu na destinaci pak tedy mohou do 85 % jiných zemí jen s pasem v ruce. Na dalších příčkách jsou pak Jižní Korea, ale také Německo se Španělskem, mezi těmito státy jsou jen minimální rozdíly. Mají silný pas a jejich turisté toho také patřičně využívají, nezapomínají přitom samozřejmě ani na kvalitní cestovní pojištění. Přední místa obsazují i další evropské státy, páté je například Rakousko, jehož cestovatelé mohou s pasem do 188 států, velmi dobře si stojí i Britové, Portugalci či Švédi.

Jak jsou na tom české doklady?

Hned 186 zemí světa, jinými slovy zcela srovnatelná podmínky s Američany nebo Švýcary. Přesně to mohou očekávat čeští turisté. Oproti nedávné minulosti si dokonce mírně polepšili, během posledního roku stihli předběhnout například i rezidenty Kanady či Malty. A kdo je na opačném pólu světových tabulek? Černého Petra má Afghánistán, jejich turisté se dostanou s pasem jen do necelých třiceti zemí světa, velmi špatnou pozici mají i Pákistánci nebo Syřané. Pokud jde o skokany v žebříčku, velmi si polepšili Kolumbijci nebo Gruzínci a Srbové. Očekává se, že podobný trend čeká na cestovatele z Kataru či Kuvajtu. Naopak k mnoha omezením došlo za poslední dekádu pro občany některých afrických zemí.

Porovnejme nynější statistiky s minulostí

V roce 2016 byli Češi v tomto žebříčku desátí, o dvě léta později pak společně s Islandem osmí. Počet zemí, kam je možné vycestovat bez víz, se z pohledu tuzemských turistů neustále navyšuje. Za rok 2018 to bylo celkem 170 cílových destinací, žebříčku vládli Němci se 177 státy zcela bez vízové povinnosti. Cestování tedy není zcela bez hranic a někdy je třeba překonat určité administrativní překážky, ale podmínky se zlepšují a na nejlepší věci se vyplatí si trochu počkat.

Booking.com