7 dechberoucích destinací pro šnorchlování v zimě

7 dechberoucích destinací pro šnorchlování v zimě
7 dechberoucích destinací pro šnorchlování v zimě

Šnorchlování je jednou z nejoblíbenějších a nejsnáze dostupných aktivit, které můžete na letní dovolené zažít. Není nic úchvatnějšího než plavání nad korálovými útesy mezi hejny magicky zbarvených ryb. Proto jsme pro vás vybrali 7 nejlepších světových destinací s bohatým podmořským životem, kam se můžete vydat na svou vysněnou zimní dovolenou. Užijete si krásné letní počasí, a když do svého itineráře zařadíte šnorchlování, získá vaše dovolená zcela nový rozměr.

Nejkrásnější destinace pro šnorchlování:

  1. Havaj
  2. Mosambik
  3. Honduras
  4. Filipíny
  5. Maledivy
  6. Portoriko
  7. Mexiko

1. Havaj

Havajské ostrovy jsou synonymem pro ráj na zemi. Toto americké souostroví ležící v Tichém oceánu se skládá z velkého množství korálových a sopečných ostrovů. Na Havaji je v podstatě nekonečné léto, i když přijedete v zimních měsících, budete se potřebovat zchladit v příjemném moři. Střídají se zde pouze dvě roční období: léto (od května do října), kdy se průměrná teplota pohybuje kolem 30 °C, a zima s průměrnou teplotou kolem 25 °C. V noci teploty klesají jen o několik stupňů na průměrných 18-22 °C.

Nejznámějším ostrovem pro šnorchlování je Maui, kde můžete zažít také plavání s mořskými želvami nebo šnorchlování v sopečném kráteru. Najdete zde chráněné zátoky, průzračné a klidné moře s bohatým podmořským životem.

Na ostrově Oahu, nedaleko hlavního města Honolulu, se nachází oblíbená přírodní rezervace Hanauma Bay s pláží, biotopem želv zelenavých, papuchalků a s mnoha dalšími zajímavostmi. Známé předměstí Honolulu Waikiki se stejnojmennou proslulou pláží vás jistě zláká k tomu, abyste sem během své návštěvy Havaje zavítali.

2. Mosambik

Mosambik se pyšní 2 500 km dlouhým pobřežím, které se rozprostírá podél Indického oceánu, a mnoha ostrovy, což z něj činí ideální destinaci pro šnorchlování a objevování podmořského světa. Je to náš tajný tip, díky kterému můžete navštívit nejen známé útesy, ale také objevit zcela neznámá místa. Těšit váš zde budou nádherné korály a hejna pestrobarevných ryb.

Od prosince do března se průměrná denní teplota pohybuje kolem 30 °C a voda v oceánu má obvykle 25 a více stupňů. Nejznámějším místem pro potápění a šnorchlování je Praia do Tofo v jižní provincii Inhambane. Je to jedno z mála míst na světě, kde se celoročně vyskytují žraloci velrybí. Setkat se zde můžete i s dalšími podmořskými obry, neboť zde můžete spatřit i manty - největší druh rejnoka. Zdejší mořská biodiverzita je skutečně velkolepá.

3. Honduras

Honduras je právem jednou z nejlepších šnorchlovacích destinací v Karibiku. Tato středoamerická země se pyšní korálovými útesy u ostrova Roatán, kde si jistě přijdou na své milovníci podmořské rozmanitosti. Jsou zde i místa, kde je vrchol korálového útesu tak blízko mořské hladině, že je téměř nemožné jej přeplavat. Množství podmořských ryb vás přesvědčí, že se skutečně nacházíte v podmořském ráji.

Počasí na Hondurasu je v zimě více než příjemné. I když se pravděpodobně nevyhnete dešti, díky průměrným teplotám 30 °C zase rychle uschnete. Na ostrově Roatán se můžete vydat na západ k nedotčené pláži West Bay. Vychutnáte si zde bílý písek, palmy a průzračnou, klidnou vodu. Toto hlavní přímořské letovisko je také jedno z nejlepších míst pro šnorchlování. Nachází se zde veškerá turistická vybavenost včetně luxusních hotelů, restaurací a barů.

Menší ostrov Utila, který se nachází zhruba 29 km od honduraské pevniny, je stále spíše turistickou destinací. Zároveň je ostrov díky klidným vodám, bohatým útesům a snadnému přístupu řazen mezi 10 nejlepších míst na šnorchlování na světě. Návštěvníky z celého světa sem láká hlavně setkání se žraloky velrybími.

4. Filipíny

Tento ostrovní stát v jihovýchodní Asii se pyšní mnoha úchvatnými místy pro šnorchlování. Filipíny se rozkládají na více než 7 000 ostrovech. Co se týče počasí, střídají se zde období sucha a dešťů. Nejvhodnější dobou pro návštěvu jsou sušší zimní měsíce od listopadu do května, kdy teploty běžně dosahují 30 °C.

Ve východní části filipínského souostroví se nachází provincie Palawan-Coron, kde se můžete vydat na průzkum bohatého podmořského života. Jedním z vašich cílů může být korálová zahrada Lusong v jihozápadní části Coronu. V křišťálově čisté vodě budete moct spatřit mnoho druhů korálů a ryb. V zátoce Coron Bay je velkým lákadlem potápění na dno moře, kde se nacházejí vraky lodí z druhé světové války.

U jihozápadní části ostrova Apo se nachází mořská rezervace. Ta je hodnocena jako jedna z nejlepších mořských rezervací s nedotčenými korály a mnoha druhy mořských ryb a dalších živočichů. V mělkých vodách lze pozorovat například kožatky a ohrožené želvy zelenavé.

5. Maledivy

Pro návštěvu Malediv, neboli tropického ráje, je nejlepší doba od listopadu do dubna. Je to sušší roční období, kdy se průměrné maximální teploty trvale drží nad 29 °C a v noci obvykle neklesají pod 24 °C. Počet deštivých dní v měsíci je velmi nízký, takže si můžete užívat slunečnou dovolenou na ostrůvcích obklopených průzračnými akvamarínovými vodami.

Maledivy mají jako destinace pro šnorchlování rozhodně co nabídnout. Ostrůvky jsou atoly vzniklé postupnou přeměnou podmořských sopek a skládají se z kruhových korálových útesů, které jsou obklopeny lagunami. Korálové útesy mohou vznikat kolem vyhaslé sopky v teplých a průzračných vodách tropických moří.

Doporučujeme vám si zaplatit oblíbený výlet lodí, který vás zavede k jedněm z nejznámějších korálových útesů. Jedná se o například o Banánový útes (Kuda Kalhi). Na útesu HP (Girifushi Thila), kterému se pro jeho pestrobarevné korály říká také Duhový útes, uvidíte mnoho druhů malých útesových ryb. Spatřit můžete také rejnoky, tuňáky, barakudy a žraloka šedého.

6. Portoriko

Karibský ostrov Portoriko a zejména přilehlý ostrov Culebra patří k nejlepším místům pro šnorchlování na světě. Culebra je ostrov o rozloze asi 30 km2 patřící k Portoriku, který leží východně od hlavního ostrova. Tento ostrov je vyhlášeným místem, kde můžete pozorovat mořské želvy. Pláže jsou zde obklopeny korálovými útesy a velkou výhodou je, že místa pro dechberoucí šnorchlování jsou přístupná přímo z pláže. Ve vašem šnorchlovacím itineráři by neměly chybět pláže Flamenco Beach, Tamarindo Beach nebo Carlos Rosario Beach.

Rodinám s dětmi lze doporučit ostrov Vieques, který je od hlavního ostrova mnohem blíže než Culebra. V okolí známé pláže Bahia de la Chiva je mělko a do šnorchlování se tak mohou zapojit i děti.

Od prosince do března je v Portoriku suché počasí a pověstná karibská hurikánová sezóna sem nezasahuje - ta trvá od června do listopadu. Můžete se těšit na teploty moře v průměru kolem 25 °C a příjemně teplé denní teploty v průměru 29 °C.

7. Mexiko

Z Portorika se přesuneme na jihoamerickou pevninu do Mexika. Za šnorchlováním v Mexiku se určitě vydejte na nejjižnější cíp Kalifornského zálivu do oblasti zvané Los Cabos nebo na poloostrov Yucatán. V zimě je v Los Cabos sucho a můžete očekávat teploty kolem 25 °C. Jižněji položený Yucatán nabídne vyšší průměrné teploty až kolem 30 °C.

V oblasti Los Cabos ve východní části Kalifornského poloostrova se nachází Národní mořský park Cabo Pulmo s nejsevernějším korálovým útesem ve východním Pacifiku, jehož stáří se odhaduje na 20 000 let. Korálový útes s přibližně 800 druhy mořských živočichů najdete jen několik metrů od břehu. U města Cabo San Lucas v oblasti El Arco je možné na jaře zahlédnout obří keporkaky. Symbolem celé oblasti je výrazný skalní oblouk El Arco, kde můžete spatřit i lachtany.

Naším dalším tipem na šnorchlování v Mexiku je již zmíněný poloostrov Yucatán, konkrétně Isla Holbox. Zajímavostí je, že v této méně známé destinaci nenajdete žádná auta. Můžete zde zažít klid bez davů turistů a v průzračné vodě pozorovat mořské želvy, manty a delfíny.

Pokud právě přemýšlíte, do jaké země vyrazíte za šnorchlovacím nebo jakýmkoli jiným dobrodružstvím, navštivte stránku Sunheron: https://www.sunheron.com/. Sunheron pomáhá lidem najít ideální dovolenou na základě detailních informací o počasí shromážděných za posledních 40 let. Už nemusíte hádat, jaké počasí máte na své dovolené očekávat - jednoduše si nastavte kritéria, která chcete, aby vaše cílová destinace splňovala, a Sunheron se o zbytek postará!

Booking.com