Jak vybrat rukavice na lyže a snowboard?

Jak vybrat rukavice na lyže a snowboard?
Jak vybrat rukavice na lyže a snowboard?

Výběr správných rukavic nebo palčáků pro zimní sporty může znamenat rozdíl mezi super dnem plným zábavy a nešťastnou eskapádou s promrzlými prsty na svahu.

Při nákupu rukavic a palčáků nejprve zvažte, jaké činnosti se věnujete a v jakých podmínkách nejčastěji jezdíte. Většina rukavic a palčáků pro sjezdové lyžování a snowboarding je vyrobena ze syntetických vnějších materiálů, často z nylonu, v kombinaci s nepromokavou, prodyšnou bariérou a určitým typem izolace, která udrží vaše ruce v teple v chladných a vlhkých podmínkách. Oděruvzdorné záplaty na prstech, kloubech a dlaních zvyšují odolnost při aktivitách, jako je právě klasické lyžování nebo snowboarding a určitě mají svou opodstatněnou funkci.

Opakem bude např. běžecké lyžování, tedy vysoce aerobní aktivita, při které se pravděpodobně zapotíte. Rukavice na běžky tak budou mít méně izolace, budou zpravidla pružné a maximálně prodyšné pro snadný odvod vlhkosti z rukou. To samé bude platit pro skialpinismus či splitboarding.

Rukavice versus palčáky

Rukavice s jednotlivými prsty mají lepší obratnost než palčáky a jsou ideální pro aktivity, při kterých musíte často manipulovat s vybavením, nastavovat přezky bot a zipy. Zateplení volte podle intenzity zátěže. Lehké rukavice jsou skvělou volbou pro aerobní aktivity, jako je výše zmíněný běh na lyžích, kde vaše tělo vytváří velké množství tepla. Na rodinné lyžování pro doporučujeme rukavice se středím až vyšším zateplením.

Palčáky jsou obecně teplejší než klasické rukavice (za předpokladu, že jsou vyrobené ze stejných materiálů), protože na rozdíl od rukavic se vaše prsty mohou dělit o teplo a přenášet jej v jedné komoře. Palčáky mají také menší celkovou plochu, kterou uniká tělesné teplo. Nejsou tak obratné jako prstové rukavice, ale v arktických teplotách to je jasná volba.

Někteří výrobci vyrábějí kombinaci prstových rukavic a palčáků, kdy spojují ukazováček a prostředníček dohromady a prsteníček a malíček dohromady. Jsou skvělým řešením, pokud jste zjistili, že prstové rukavice pro vás nejsou dostatečně teplé a palčáky vám připadají příliš neohrabané. Takové modely se nazývají hybridní či lobster rukavice.

Zateplení rukavic a palčáků

V rukavicích a palčácích se běžně používají dva základní typy izolace: péřová a syntetická. Peří je výjimečný izolant a je ceněno pro svou lehkost, snadnou stlačitelnost, dlouhou životnost a přirozenou prodyšnost. Peří je dražší než syntetika, ale udržuje si, při správném skladování, svoje izolační vlastnosti déle, než je tomu u syntetiky. Objektivní nevýhodou je, že peří snadněji navlhne. Pokud se používá, je obvykle chráněno nepromokavým pláštěm, který ho pomáhá udržet v suchu. Péřové rukavice a palčáky jsou tak vynikající volbou pro lyžování a snowboarding v chladném a suchém podnebí.

Syntetická izolace je levnější než péřová, izoluje, i když je mokrá, a schne mnohem rychleji. Je tak cenově příznivou alternativou a více se hodí pro jízdu v podmínkách nad nulou, dešti nebo v podmínkách se zvýšenou vlhkostí. Nevýhodou syntetické izolace je, že nabízí o něco méně tepelného komfortu, což se nahrazuje větším objemem. Její izolační schopnost se také snižuje při každém stlačení.

Nepromokavost rukavic a palčáků

Většina rukavic a palčáků určených pro sjezdové lyžování a snowboarding obsahuje nepromokavou, prodyšnou membránu, která zabraňuje pronikání vlhkosti ze sněhu a deště a zároveň umožňuje únik vodních par z potu. Bariéra může mít podobu membrány, která je laminovaná na tkanině, vložky, která je umístěna mezi vnějším pláštěm a izolací, nebo povlaku, který je nanesen na tkaninu.

Veřejnosti známá je kvalitní membrána Gore-Tex®, ta patří mezi jednu z nejpoužívanější v lyžařských a snowboardových rukavicích a palčácích kvůli vysoké úrovni nepromokavosti a prodyšnosti, kterou nabízí. Nicméně mnoho výrobců rukavic nabízí vlastní patentované technologie, jako například Teflon ECOELITE®, Dryplay®, DryRide®, které jsou rovněž velmi účinné a často levnější a jejich výroba ekologičtější. Nepromokavé rukavice jsou také zpravidla 100% větruodolné.

Pozor: I ty nejdražší nepromokavé rukavice a palčáky mohou promoknout, obvykle zevnitř. Dbejte na to, aby se vám do rukavic nebo palčáků nedostal sníh, a také se snažte omezit pocení v nich.

Vyhřívané rukavice a palčáky

Vyhřívané rukavice a palčáky s bateriovým ohřevem poskytují teplo i v těch nejchladnějších zimních dnech. Obvykle obsahují dobíjecí lithium-iontové baterie a mohou pracovat na různých úrovních tepelného výkonu. Díky bateriím a technologii vyhřívání jsou rukavice dražší, těžší a o něco objemnější než nevyhřívané rukavice, ale tyto kompromisy se mohou vyplatit, pokud vám jiné rukavice nevyhovují a máte rádi vysoký tepelný komfort.

Kompatibilita s dotykovou obrazovkou

Mnoho výrobců dnes vyrábí rukavice a palčáky s prsty a dlaněmi kompatibilními s dotykovou obrazovkou, které vám umožní ovládat chytrý telefon nebo tablet, aniž byste vystavovali své ruce chladu. Kompatibilitu s dotykovou obrazovkou obvykle najdete u lehkých až středně těžkých rukavic, které nabízejí dostatečnou obratnost pro ovládání smartphonu. Pokud plánujete telefon často používat venku, hledejte rukavice s plnou kompatibilitou s prsty a dlaněmi.

Velikost a střih

Správný střih je klíčem k tomu, aby vaše ruce zůstaly v teple a pohodlí a abyste si zachovali obratnost. Příliš velké rukavice a palčáky neudrží vaše ruce v teple a mohou vám ztěžovat držení lyžařských holí, ovládání zipů a další úkony. Pokud jsou příliš malé, omezují pohyb a pravděpodobně nechávají odhalenou kůži na zápěstí.

Správně padnoucí rukavice nebo palčáky budou mít na konci natažených prstů asi půl centimetru materiálu. Když sevřete ruku v pěst, neměla by být příliš těsná nebo omezující. Pokud si nemůžete rukavice vyzkoušet, podívejte se do tabulky velikostí výrobce, kde jsou uvedeny rozměry ruky.

Důležítá je také délka manžety rukavic. Existují typy s dlouhou manžetou, která se stahuje přes rukáv bundy. Takové rukavice jsou vhodné, pokud hledáte maximální ochranu před možným vniknutím sněhu – například když je tuhá zima nebo často jezdíte v prašanu. Krátká manžeta poskytuje super obratnost, pohodlí a rukáv bundy se stahuje přes tyto rukavice.

Další prvky, na které se zaměřit

  • Kožené dlaně poskytují vynikající přilnavost a lépe odolávají oděru než dlaně syntetické.
  • Kapsy na zip, často na hřbetu ruky, jsou dimenzovány tak, aby se do nich vešly jednorázové balíčky na zahřátí rukou, a v teplejších dnech mohou sloužit jako větrací otvory.
  • Ubrousky na palci - mnoho rukavic určených pro zimní sporty má na palcích měkký materiál, který slouží speciálně k otírání nosu.
  • Poutka nebo šňůrky na zápěstí - připevněte si rukavice nebo palčáky k zápěstí, aby vám cestou nahoru na lanovce nespadly.
  • Stěrka na brýle – kus gumového materiálu, který slouží k otírání vlhkosti ze skla brýlí.
Booking.com