Nejzajímavější města světa pro rok 2018

Matera (Itálie)
Matera (Itálie)

Desítka nejatraktivnějších měst světa došla podle průvodce Lonely Planet značných změn. Zatímco v žebříčku pro rok 2017 figuruje například Bordeaux, mexická Merida či Moskva, nynější pořadí zahrnuje Hamburk, Oslo, ale například i americký Detroit. Experti z Lonely Planet mají složité zadání, určit desítku nejlepších míst k návštěvě i s ohledem na to, aby zde byli zástupci všech kontinentů a mísila se exotika menších lokalit s velkoměsty západního střihu. Jak tedy vypadá desítka pro rok 2018?

Žebříčku vévodí tentokrát město, kde se mísí křesťanská a maurská architektura

Malebná Sevilla je v posledních letech městem, kde to opravdu žije. Kromě jiného se zde natáčí proslulý seriál Hra o trůny, v příštím roce se zde bude konat udílení Evropských filmových cen. Jih Španělska nabídne i pestrou směsici různých kulturních vlivů, kdysi zde bylo centrum mohutné maurské říše. Navíc, základy městských hradeb zde položil už Julius Caesar, najdete tu ale i moderní křesťanské stavby (například Macarena basilica, v neobarokním slohu).

Sevilla (Španělsko)

Nejzajímavější města světa Lonely Planet hodnotí už potřinácté, v žebříčku často nechybí alespoň jedna lokalita, která má za sebou nějaký větší problém v minulosti. V roce 2018 totiž figuruje na druhé příčce americký Detroit, který ještě v nedávné době čelil vysoké nezaměstnanosti a dalším velkým potížím. Přesto však jde o velké kulturní středisko, jež by byla z mnoha důvodů škoda nenavštívit. Nedávno jsme vydali článek o jednom z historických mrakodrapů v Detroitu, který nese jméno Book Tower - více zde.

Detroit (Michigan - USA)

Canberra bere bronz, podívejte se po stopách domorodců i moderní Austrálie

Třetí místo zaujala v celkovém hodnocení australská metropole Canberra, která je také nazývána právem městem plným zeleně. Můžete zde nahlédnout i pod pokličku dřívějších domorodých vládců Austrálie. Pomyslnou bramborovou medaili pak získal německý Hamburk, město plné života jistě zná velmi důvěrně a zblízka i mnohý našinec. Přístavní město láká k mnoha zajímavým výletům. Dalšími evropskými zástupci v žebříčku jsou pak šesté Antverpy, sedmá Matera (Itálie ... titulní foto tohoto článku) a desáté Oslo v Norsku.

Hamburk (Německo)

Samozřejmě je však zapotřebí zvolit i jiné lokality, proto je na pátém místě tchajwanský Kao-siung a osmý San Juan (Portoriko), město, které v nedávné době zakusilo obrovskou zkázu způsobem hurikánem Maria a bude se jen těžko vzpamatovávat. Na deváté příčce skončilo mexické Guanajuato, přebírající štafetu po Meridě. A jak tomu bude v příštím roce? Určitě se dá očekávat velké překvapení, ale také sázka na osvědčenou klasiku. Naším tipem je například Petrohrad, New York nebo Edinburgh.

Oslo (Norsko)
Komentáře
Booking.com
Sponzoři článku

Chcete mít na tomto místě svůj inzerát? Staňte se sponzorem našeho článku! U tohoto článku si můžete na 1 rok zakoupit umístění vašeho vlastního odkazu. Vložit inzerát.

Nejnovější článek
Kam dále?
Reklama