Čas běží v Africe jinak, někdy snad ani neběží
Proč Afričané chodí neustále pozdě? Protože v Africe žádný autobus nepřijede v čas jízdního řádu, ale mnohem mnohem později. Žádné jízdní řády tu totiž neexistují, někde jen možná pro matení turistů. Nebo mi to aspoň tak připadá. A oni tak nemusí spěchat, protože ví, že ho vždy stihnou. Tuto zkušenost pak přenesli do dalších oblastí celospolečenského styku…a notorické zpožďování se je na světě. Takto mi byl tento fenomén vysvětlen jedním západoafričanem poté, co jsem na něj chrlila nadávky po „pouhých“ pětačtyřiceti minutách čekání. Tak jsem se zachovala při své první cestě do Afriky, od té doby jsem se už obrněla trpělivostí a jsem ochotna se na černém kontinentě přizpůsobit. Ovšem, když chodí můj starší bratr na naše setkaní v Praze pravidelně o deset minut pozdě, zuřím jako saň.
V Africe nikdo nespěchá, není tu žádný stres, čas v Africe ubíhá velice pomalu a klidně. Aspoň se nehoní za kariérou jako Evropané a netrpí nemocemi z povolání a chronickým stresem. Když řeknete: Setkáme se zítra v poledne, může to být i čtyři nebo pět odpoledne.
Časová pásma v Africe
Celá Afrika se rozkládá v šesti časových pásmech – kapverdský čas (UTC-1); západoevropský a greenwichský čas (UTC-0); západoafrický čas a středoevropský čas (UTC+1); středoafrický, západoafrický letní, středoevropský letní čas a jihoafrický standardní čas (UTC+2); východoafrický a východoevropský letní čas (UTC+3); mauricijský a seychelský čas (UTC+4). Matoucím je používání evropského času středomořskými státy Afriky, ale praktické dopady v členění časových pásem to nemá žádné. Jen pro úplnost – Maroko a Západní Sahara používají západoevropský čas; Alžírsko a Tunisko užívají středoevropský čas a Libye a Egypt měří čas podle východoevropského času. Pouze tři státy v Africe navíc používají letní čas – Namibie (používá západoafrický letní čas), Tunisko (se řídí středoevropský letním časem) a Egypt (měří čas východoevropský letním časem). Některé státy Afriky ho v minulosti používaly, ale později ho zrušily. Jediná země Afriky leží ve dvou časových pásmech, a to Demokratická republika Kongo.
Kdykoliv během roku můžete letět do Tuniska, aniž byste museli měnit čas. V Egyptě si posunete malou ručičku hodinek o jednu hodinku vpřed (je tam o hodinu více), v Maroku si budete muset v zimě posunout čas o hodinu vzad a v létě tam bude o dvě hodiny méně (tj. o dvě hodiny vzad), atd…
Čas ve svahilštině
Čas nebo-li saa. Mda unayoyoma, Hakuna mda wa kupoteza! Jifunze kuhusu mda kupitia mtambo. Čas utíká! Žádný čas na lelkování! Naučte se něco nového o času právě teď. Čas v Keni začínají počítat až v sedm ráno. Sedm ráno je tedy jedna hodina. Dejte si pozor, když se budou chtít sejít ve tři, abyste nepřišli pozdě. Ale na druhou stranu většina keňanů se už dokáže řídit evropským počítáním času. I když to jejich mi připadá logičtější. Ráno vstanu, měla by být tedy první hodina ranní.
Vánoční čas
Když se řekne čas, napadá mě i vánoční čas. I v Africe žijí přece křesťané a Vánoce jsou křesťanským svátkem. V Africe jsou ovšem Vánoce docela jiné, slunečné a teplé. Většina zemí je slaví ve stejném čase jako u nás, tedy na konci prosince, ve zbytku kontinentu se slaví až sedmého ledna na příchod Tří králů. Oslava Vánoc je ve většině afrických zemí pojatá hlavně z církevního hlediska. Konají se mše, vánoční průvody a zpívají se koledy. Vánoční stromeček jsem ale nikde neviděla, no smrky tu asi nerostou, když je tu takové vedro.