Všechna Africká NEJ

Lvi (Afrika)
Lvi (Afrika)

I takový chudý a suchý kontinent jako je Afrika se může pyšnit svými NEJ. Jako všechno má svou nejvyšší horu, největší město i nejchudší zemi. Zasahuje sem i ochrana UNESCA, třeba jen v Maroku má sedm chráněných památek.

Afrika je světově nejchudší obydlený kontinent: Zpráva o vývoji lidstva OSN z roku 2003 (monitoruje 175 zemí) uvádí, že pozice od 151 (Gambie) do 175 (Sierra Leone) jsou všechny obsazeny africkými státy. Největším státem Afriky je Alžírsko a nejmenším je Gambie.

Zeměpisná NEJ

Afrika zaujímá dvacet procent celkového povrchu souše na celé zeměkouli. Velkou část kontinentu zaujímají pouště Sahara a Kalahari. V pětapadesáti afrických státech žije celkem přes miliardu obyvatel, což je 15 % celkové populace Země. Dle moderních poznatků je Afrika pravděpodobně kolébkou, odkud vzešel člověk a odkud se rozšířil do ostatních částí planety. Největším ostrovem a zároveň druhým největším na světě je Madagaskar. Největší poloostrov je ten Somálsky, také se mu říká africký roh.

Nejsevernějším bodem je Bílý mys, v Alžírsku, nejjižnějším Střelkový mys, ale pozor ne Mys Dobré naděje. Nejzápadnějším bodem Zelený mys a nejvýchodnější mys Hafun. Nejvyšším bodem je hora Kilimandžáro v Tanzanii. Nejdelší řekou a zároveň druhou nejdelší na světě je samozřejmě Nil. Největší jezero je Viktoriino nebo-li Ukerewe. A nejlidnatějším státem je Nigérie, která má před 126 milionů obyvatel.

Žirafy (Afrika)

Historická NEJ

Nejvíce států získalo nezávislost roku 1960 - Rok Afriky. V 15. století do Afriky přišli evropští cestovatelé. Vyjednávání s některými místními kmenovými náčelníky Evropanům umožnilo zajmout a zotročit milióny Afričanů. Byli odvlečeni na práci do celého světa. Tento obchod je známý jako obchodování s otroky. Kupříkladu dnešní černošská populace v USA (afroameričani) je pozůstatkem oněch dob. Od 60. do 80. let proběhlo v Africe 70 pučů a 13 vražd představitelů nějakého státu.

Nejchudší a nejbohatší

Benin, nejchudší země Afriky. Jde o velmi chudou zemi s nízkou životní úrovní a velkou zadlužeností. Burkina Faso je druhý nejchudší stát Afriky a jeden z nejchudších celého světa. Zároveň stát s velkým počtem negramotných. Mali je dokonce pátou nejchudší zemí na světě. Mezi ty chudé patří i Ghana, dříve největší světový producent kakaa, dnes ji patří už jen deset procent světového trhu.

Největší ekonomický úspěch zaznamenaly Botswana a Jihoafrická republika, které se rozvinuly tak, že mají již vlastní kurz měny. To je částečně způsobeno v množství jejich přírodního bohatství v surovinách — jsou to hlavní producenti zlata a diamantů — a částečně díky dobře zavedenému právnímu systému. Jihoafrická republika má také přístup ke kapitálu, trhům a technologiím.

Baobab (Madagaskar)

Náboženství Afriky

Nejvíce je v Africe rozšířeno křesťanství a islám. Islám vyznává nejvíce Afričanů, přibližně pětačtyřicet procent a asi čtyřicet obyvatel vyznává křesťanství. Zbylých patnáct procent Afričanů vyznává tradiční domorodá náboženství a ostatní náboženství judaismus, bahá'í, hinduismus.

Největší krásy

Rezervace v Botswaně patří k nejkrásnějším v Africe. Ať už stanujete nebo bydlíte v pěti hvězdičkových lodgích, vždy pro vás návštěva Botswany bude nezapomenutelným zážitkem, stejně jako pro mě. Je to bezpečná destinace, lidé jsou tu velmi přátelští a kriminalita tu skoro vůbec neexistuje. V Botswaně se klade důraz na dodržování malého počtu turistů tak, aby příroda zůstala zachována ve svém původním stavu. Důležité upozornění – do NP v Botswaně je třeba předem mít zakoupen vstup a mít rezervaci v kempech.

Nějvětší tržiště v západní Africe v Ghaně – Kejetija Market

Booking.com