Etiopie - ranní alkoholický tač, injera a skarifikace
Je tma, vítr ve stepi mocně fouká a jeho poryvy přehlušují jen obří cikády. Přes den se teploty vyšplhají k nesnesitelným padesáti stupňům Celsia ve stínu a v noci vám může být zima i v teplém spacáku. Na druhé straně neprůchodná buš plná ostrých trnů a bodláků rozdírajících kůži, to vše jsou přírodní hříčky krásné a mocné Etiopie. Vstává se tu brzy, kohouti kokrhají už od pěti od rána. Zvláštní vůně afrického vzduchu vám nedá spát.
Hlavním městem je Addis Abeba. Území Etiopie se dělí na devět etnicky založených federálních států a dvě samosprávné městské oblasti. Kromě krátké okupace Itálií, byla Etiopie jako jediný stát v Africe vždy nezávislá. Proto tu nepozorujeme žádné evropské vlivy minulosti.
Cestování Etiopií
Služby nejsou až na vzácné výjimky na vysoké úrovni. Obchod mají pevně v rukou muslimové, význačným odvětvím je i cestovní ruch, který podporuje vláda. Považují totiž cestovní ruch za jeden z pilířů budoucnosti Etiopie. Ročně přijede do země asi sto tisíc turistů, ale většinu tvoří domorodci žijící v zahraničí. Z turistiky přichází státu ročně asi 20 milionů dolarů. Potenciál země bohužel zdaleka nevyužili.
Domorodé kmeny
Místních kmenů jsou tu desítky, od těch největších až po ty málo početné. Většina etiopských domorodých kmenů dodnes zpracovává obilniny primitivním způsobem, palicí a v dřevěném hmoždíři, nebo je drtí mezi dvěma velkými kameny. Domorodci jsou drsní, neomalení a někdy i velmi nebezpeční, ale láska matek a dětí vládne na celém kontinentu. Afričanky nosí své děti přivázané v oblečení nebo v šátcích na zádech. Domorodky jsou nedůvěřivé a velmi hrdé.
Krása Afriky
Ve většině etiopských etnik se muži i ženy rituálně zdobí třeba při iniciačním ceremoniálu. Například Nuerové si zdobí čelo šesti rovnými jizvami, aby každý poznal, kam patří. Domy si staví z klacků a hlíny a střechy mají ze slámy. Nuerské ženy si zdobí čelo stejně jako muži jizvami, ale u nich jsou do tvarů větších teček.
Většina domorodých žen se věnuje pravidelnému kouření vodní dýmky. Bývají vyrobeny z přírodních materiálů, například z tykve nebo tvrdých slupek plodů. Říká se, že nejkrásnějšími ženami Afriky jsou Hamarky a Tsamajské dívky. Mají oproti ostatním Afričankám světlejší kůži.
Etiopská kuchyně
Nejznámějším národním etiopským jídlem je injera, což je tenká placka nakyslé až ostře kyselé chuti. Peče se z mouky získané ze semen trávy tef. Na injeru se v Etiopii a v Eritrey kladou pokrmy a balí se do nich při jedení. V obou zemích se jí pravou rukou. Injera slouží vlastně i jako talíř, chleba a příbor v jednom. Je to každodenní součást etiopského jídelníčku. Injera se připravuje smísením těsta z miličky habešské s vodou. Takto vzniklá směs se nechá několik dní fermentovat a poté se nalije na pánev, kde se z ní upeče široká, tenká placka.
Restaurace a alkohol
V lepších restauracích můžete dostat doro wot nebo key wot, doro wot je kuřecí maso a key wot je hovězí masová omáčka, která se někdy dělá i z kozího masa.
V obchodech se dají běžně koupit místní alkoholické nápoje jako je například tač, borde, talu, arake a v některých obchodech seženete i etiopské pivo, gin a nebo sladké etiopské ouzo se 43% alkoholu. A zaplatit zde můžete etiopskými birry, ty se dělí na sto centů, jeden birr vychází asi na čtyři koruny.
Bezpečnostní složky
Vojáci i policie sídlí většinou v jedné budově a neliší se od sebe ani uniformami. Můžete jen hádat, kdo je kdo. Zřejmě jsou právě policisty nebo vojáky, když se to prostě pro danou situaci hodí. Příliš ochotní nejsou, obzvlášť k turistů.
Podívejte se i na volné pokračování v příspěvku Etiopie: Velká, magická a nádherná země podruhé.
Barbora Walterová Benešová | 2.5.2014
Aktuální počasí v destinaci
|
10,1°C
|
Předpověď počasí |