Protaras - oblíbené kyperské letovisko

Protaras (Kypr)
Protaras (Kypr)

Městečko Protaras, které najdete na samém východě ostrova Kypr (poměrně nedaleko, cca deset kilometrů, další oblíbené oblasti Ayia Napa), patří mezi nejfrekventovanější turistická letoviska v zemi. Pohodové koupání, vodní sporty, potápění, pěší turistika nebo jízda na koni. Celkem šestice pláží se statutem „modré vlajky“, čistota vody je tu opravdu na absolutní úrovni.

Pláž, pojmenovaná po fíkovníku (který tu ale vůbec nikde neroste), patří podle odborníků k těm nejhezčím na ostrově a v létě si tu můžete vychutnat nejeden hudební koncert. No dobře. To jsou všechno aktivity, které jsou k dispozici prakticky všude, kde jsou nějaké středomořské hotely. A co se speciálně v Protarasu dá dělat jiného?

Kousek odtud se například rozkládá jeden z kyperských národních parků, který je doslova oázou klidu. Nese název Cavo Greco, či též Cape Greco. Podle místní legendy se právě zde zrodila mořská nestvůra z Ayie Napy. Kromě jiného je tu krásný výhled na celé pobřeží. Pokud jste vždycky chtěli vidět mořskou jeskyni či takzvaný skalní palác, stačí se tu jen tak trochu projít po místních zátokách. A pozor – Protaras je tak trochu podobný Nizozemsku. Čistě náhodná podobnost se totiž skrývá v tisících větrných mlýnů, které jsou doslova rozesety všude v okolí. Místní krásy můžete objevovat nejen pěšky (je tu celá řada pěších turistických tras), ale i na poměrně levně vypůjčeném kole, případně se lze nechat někam dovézt i autobusem.

Mezi sakrální stavby, které se sice nemohou rovnat s evropskými velikány, ale mají i přes to své velké kouzlo, patří třeba kostelík svatého Eliáše (v noci je osvětlený, během dne je tedy návštěva nevhodná:-), kostel panny Marie a kostel svaté Anny.

Pokud máte s sebou děti, rozhodně bude dobrým tipem na výlet takzvané mořské akvárium, kde jsou nejen tučňáci, ale i krokodýli nebo žraloci.

Booking.com