Ottawa: Proč stojí za to navštívit hlavní město Kanady

Ottawa (Ontario - Kanada)
Ottawa (Ontario - Kanada)

Nádherné město Ottawa, hlavní město Kanady, leží na východě provincie Ontario, na jižním břehu řeky Ottawa. Když se řekne Kanada, mnohým se vybaví Vancouver či Toronto, ale Ottawa je skrytým klenotem, který stojí za to objevit. Nabízí unikátní mix kultury, historie, přírody a gastronomie.

Historie Ottawy

Ottawa, jako město, má relativně krátkou, ale fascinující historii. Jeho kořeny sahají do roku 1826, kdy se původně nazývala Bytown, a byl založena k podpoře stavebních prací na kanálu Rideau. Tento kanál byl klíčovým prvkem obranných a obchodních strategií britského impéria, protože spojoval řeku Ottawa s jezerem Ontario a umožnil tak bezpečný a efektivní přepravu zboží a lidí, mimo dosah amerických útočníků během války z roku 1812.

V roce 1855 byl Bytown přejmenován na Ottawa. Toto jméno bylo odvozeno od slova "adawe" v jazyce kmene Odawa, což znamená "obchodovat". Ve stejném roce byla Ottawa vybrána britskou královnou Viktorií jako hlavní město Kanady - jako kompromis mezi rivalizujícími Toronto a Montreal a také pro svou strategickou polohu daleko od amerických hranic.

V následujících desetiletích se Ottawa rozvíjela jako politické a administrativní centrum země. Roku 1865 byla dokončena první parlamentní budova a město se stalo domovem pro stále rostoucí počet úředníků. Také se stalo centrem dřevařského průmyslu, především díky své poloze u řeky Ottawa, která byla hlavní dopravní cestou pro přepravu dřeva.

20. století přineslo Ottawě další vývoj. Zatímco dřevařský průmysl upadal, technologie a veřejná správa se staly dominantními odvětvími. Během druhé světové války se Ottawa stala centrem válečné výroby Kanady, což vedlo k rychlému růstu města. V 60. letech 20. století pak došlo k rozsáhlému rozvoji infrastruktury a veřejných služeb, včetně výstavby budov National Arts Centre a National Library.

Dnes je Ottawa dynamickým a kosmopolitním městem, které je domovem pro více než milion obyvatel. Je to město s bohatou historií a světlou budoucností, které hraje klíčovou roli ve veřejném, kulturním a ekonomickém životě Kanady.

Top 10 památek a atrakcí Ottawy

1. Parlamentní budovy (Parliament Buildings): Tento komplex budov se nachází na nádherném kopci s výhledem na řeku Ottawa. Tento architektonický poklad, postavený ve stylu neogotiky, je srdcem kanadské politiky. Zahrnuje Budovu míru, Blok východní a západní, a nádhernou Veřejnou knihovnu. Bezplatné prohlídky nabízejí návštěvníkům možnost prozkoumat tyto historické budovy a dozvědět se více o kanadském politickém systému.

2. Kanadské muzeum historie (Canadian Museum of History): Nachází se na druhé straně řeky Ottawa v Gatineau, Québec, je to jedno z nejnavštěvovanějších muzeí v Kanadě. Expozice zahrnují rozsáhlé výstavy o prvních národech Kanady, kanadské historii a také světové civilizace.

3. Rideau Canal: Tento kanál, postavený v 19. století pro vojenské účely, je nyní oblíbeným místem pro rekreaci. V létě můžete plout na lodičkách a v zimě se proměňuje na nejdelší přírodní bruslařskou dráhu na světě.

4. Byward Market: Jedná se o jeden z nejstarších a největších trhů v Kanadě. Nabízí množství stánků s čerstvými produkty, květinami, suvenýry a různými druhy jídla. V okolí trhu se také nachází mnoho restaurací, barů a galerií.

5. National Gallery of Canada: Toto muzeum je domovem největší sbírky kanadského umění, včetně děl od takových umělců jako Emily Carr a Group of Seven. Muzeum také hostí významné mezinárodní výstavy.

6. Notre-Dame Cathedral Basilica: Tato neogotická bazilika je nejstarší a největší církevní stavba v Ottawě. Interiér je zdobený bohatě vyřezávanými dřevěnými figurami, vitrážemi a zlacenými sochami.

7. Royal Canadian Mint: Mincovna nabízí prohlídky, během kterých se můžete podívat na výrobu mincí, včetně současných kanadských mincí v oběhu, pamětních mincí, medailí a medailonů.

8. Gatineau Park: Tento rozlehlý park, nacházející se jen několik kilometrů severně od Ottawy, je ideálním místem pro milovníky přírody. Nabízí nádherné přírodní scenerie, včetně lesů, jezer a úchvatných vyhlídek.

9. Canadian War Museum: Toto muzeum je věnováno historii kanadských ozbrojených sil. Expozice pokrývají konflikty od prvotních válek mezi původními obyvateli až po moderní misi v Afghánistánu.

10. Dows Lake Pavilion: Dows Lake je oblíbené místo pro rekreaci. V létě můžete půjčit kánoi nebo paddleboard, v zimě pak brusle. U jezera se nachází Pavilion, který nabízí různé možnosti stravování s nádherným výhledem na jezero.

Slavní Rodáci z Ottawy

Ottawa je domovem mnoha slavných osobností, které se proslavily v různých oblastech. Justin Trudeau, dlouholetý kanadský premiér a charizmatický politik, se narodil a vyrostl v Ottawě. V oblasti hudby může Ottawa hrdě prezentovat Alanis Morissette, držitelku sedmi cen Grammy a ikonu alternativního rocku. Herečka Sandra Oh, která získala světovou popularitu díky své roli v seriálu Chirurgové, je také rodáčkem z tohoto města. Ottawa je také místem narození Margarety Atwoodové, uznávané spisovatelky a držitelky řady literárních ocenění. Nechybí zde ani význačné osobnosti z oblasti vědy, jako je astronaut Steven MacLean, který se podílel na několika misích NASA. Tito lidé jsou důkazem, že Ottawa je město plné talentu a inspirace.

Gastronomie a Doporučené Restaurace

Místní kuchyně v Ottawě je tak rozmanitá jako jeho obyvatelstvo. Můžete se těšit na tradiční kanadské pokrmy jako poutine (hranolky se sýrem a hovězím vývarem), beavertails (směs těsta, skořice a cukru) nebo butter tarts (máslové dortíčky).

Beckta Dining & Wine (Luxusní): Tato moderní restaurace nabízí sofistikované pokrmy a extenzivní vinnou kartu.

El Camino (Dobrý poměr cena/kvalita): Nabízí vynikající mexickou kuchyni v příjemném prostředí.

Di Rienzo's (Nízká cena, vysoká kvalita): Tento delikatesní obchod a bistro je známé svými chutnými sendviči.

Ubytování v Ottawě

Pokud hledáte luxusní ubytování, Fairmont Château Laurier jen těžko něco překoná. Pro středně cenovou kategorii je Novotel Ottawa City Centre ideální volbou, zatímco HI Ottawa Jail Hostel, který je umístěný v bývalém vězení, nabízí jedinečný a dostupný zážitek.

Další zajímavosti v okolí Ottawy

Jen kousek za hranicemi města Ottawa najdete mnoho dalších atrakcí. Můžete navštívit park Gatineau v Québecu, kde můžete prozkoumat přírodní krásy kanadské divočiny, nebo můžete vyrazit na výlet do města Montreal, které je vzdálené pouze dvě hodiny jízdy.

Ottawa je město, které má pro každého něco. Od historických památek a muzeí, přes nádherné parky a kanály, až po světově proslulé gastronomické zážitky. Bez ohledu na to, co hledáte na svých cestách, Ottawa má něco, co vás jistě ohromí.

Booking.com