Salerno je město, které vás rádo pozve na citronový likér
Pokud jste někdy ochutnali klasické limoncello, víte, na co se připravit. Jižní část Itálie má každoročně vydatnou sklizeň citronů, ze kterých se vyrábí i tradiční likér. Salerno je městem, které je po Neapoli místní dvojkou, pokud jde o obchod a průmysl. Žije zde 140 tisíc obyvatel a má za sebou více než dva tisíce let historie. První zmínky o osadě, která se tehdy jmenovala Salernum, jsou ze druhého století před Kristem. Pojďme si tedy udělat krátkou procházku po destinaci, kterou zdobí nejstarší lékařská univerzita na světě. Ta zde vznikla už v devátém století.
Bohatá historie se neustále připomíná
Saracénský nájezd, dobytí Langobardy, ale také velké zemětřesení v závěru 17. století, to jsou milníky, které provázely Salerno v průběhu historie. Během druhé světové války při spojeneckém tažení Itálií byla část města poničena, to ale neznamená, že nebudete mít výběr z architektonických skvostů. Kdo se dobře dívá, ten si určitě přijde na své. Jedním dechem je ale zapotřebí dodat, že Salerno ve srovnání se Sorrentem v očích zkušeného turisty bohužel dosti zbledne. Pokud si ale děláte výlet na italském jihu, chcete poznat antický život v Pompejích a chystáte se na Neapol, možná procestujete celou řadu různých míst?
Dominantou číslo jedna je místní katedrála
Cattedrale di Salerno alias katedrála sv. Matouše je stavbou, která pamatuje už téměř tisíc let. Autorem je normanský dobrodruh Robert Guiscard, otec Bohemunda z Tarentu, jedné z nejvýznamnějších postav křižáckých tažení do Svaté země. Navenek románská stavba má od 17. věku nový interiér a zdobí ji téměř šedesát metrů vysoká zvonice, která dá vzpomenout na arabský vliv na jih Itálie.
Hrad nad městem nabídne krásný výhled
Castello di Arechi, přesně takový název nese hrad, který najdete asi 300 metrů nad Salernem na velkém útesu a jehož název je odvozen od jména místní šlechty. Stavět se začal ještě pod byzantskou nadvládou v šestém století, najdete tu muzeum a restauraci, ale také báječný výhled z hradeb, který je působivý hlavně po setmění. Podobný název má stadion místního fotbalového týmu U. S. Salernitana 1919, který vedl na přelomu tisíciletí i český kouč Zdeněk Zeman. Na Stadio Arechi se vejde 37 tisíc diváků, na svém místě je od roku 1990. Pokud si rádi užíváte tradiční středomořskou atmosféru, v Salernu si užijete palmy na nábřeží Lungomare Trieste, které zdobí město už dlouhých sedm desetiletí. Místní přístav je jedním z největších v celé oblasti Tyrhénského moře, deset milionů tun nákladu ročně je velmi slušné číslo. Další zastávkou, která vám připomene historii místa, může být i válečný hřbitov. Na něm je pohřbeno na dva tisíce vojáků a dalších obětí posledního velkého konfliktu v dějinách lidstva.
Marek Kos | 7.2.2023
Aktuální počasí v destinaci
|
11,2°C
|
Předpověď počasí |