Africká lochnesska: realita nebo fata morgana?

Západ slunce nad řekou (Kongo)
Západ slunce nad řekou (Kongo)

„Ten, který zastaví proud řeky“ – Mokele Mbembe, nikdo ho nevyfotil, nikdo nemá žádné důkazy, přesto o něm tvrdí, že existuje. Dinosaurus, který přežil dodnes?

Domorodci se ho bojí, je nebezpečný, slýcháme o něm už přes dvě stě let. Skutečně žije? A pak, že obludy jsou jen v pohádkách. Každé dítě vám vysvětlí, že dinosauři už vyhynuli, ale je tomu skutečně tak? Jeden přeci jen přežívá, nachází se v rovníkové Africe na jezeře v bažinaté oblasti Likouala v Republice Kongo.

Poslední žijící dinosaurus

Mokele Mbembe je ten, který zastaví proud řeky. Mokele Mbembe je název, který pochází z lingaly, jazyka, který se používá v jihozápadní Africe, lingalou mluví více jak dva miliony afričanů. Mokele Mbembe je obří sauropodní dinosaurus, který podle výpovědí svědků měří až dvanáct metrů. Na čenichu má prý roh, mohlo by se jednat o krátký chobot, jímž byli sauropodní dinosauři vybaveni.

Některé prameny uvádějí, že v Kongu nežije jen jeden dinosaurus, ale dokonce celé hejno.

Žirafy (Kongo)

První objevitel

Už v roce 1776 se abbé Proyart zmínil o neznámém obrovi s dlouhým krkem a malou hlavou, který měl silné drápy a slizské tělo s dlouhým ocasem. Dinosauři byli objeveni ovšem až skoro o padesát let později. Už dvě století je neustále zpatřováno toto děsivé, záhadné a neuvěřitelné zvíře. Přesto stále nikdo nedokázal vyfotografovat ani natočit na kameru usvědčující a reálné důkazy.

Mokele Mbembe není úzce vázán jen na jednu oblast, neboť již byl spatřen v bažinaté oblasti Likouala v dnešní Republice Kongo, v Gabunu, v Kamerunu dále se prý vyskytuje ve Středoafrické republice.

Mokele Mbembe je mrtev

O tomto živočichovi se tvrdí, že žije v malých tůních nebo v blízkých jeskyních. Mokele Mbembe je vegetariánem, požírá liany zvané molombo, rostoucí na břehu řek. Ve zprávách se dále uvádí, že tvor zabíjí domorodce, ale ne proto, že by byl toužil po mase, ale stává se tak, když se vynoří z jezera a jeho mohutný ocas zasáhne člun. Nebo rozvlní vodu tak, že se člun s domorodci převrátí. Pygmejům se prý podařilo tvora zahnat do zátaras a zabít. Porcování tvora jim trvalo dlouho, protože měl dlouhý a svalnatý krk. Jeho kostra prý leží v ústí jedné z říček jezera. Údajný boj pygmejů s mokele mbembe se odehrál koncem padesátých let. Všichni domorodci kteří pozřeli maso zabitého tvora prý zemřeli na otravu. Postihla je jakási nemoc nebo byl dinosaur začarovaný?

Mokele Mbembe děsí cestovatele

Mokele Mbembe děsí cestovatele a zároveň fascinuje záhadology. Profesor Roy Mackal, tajemník mezinárodní kryptozoologické společnosti, Richard Greenwell a konžský zoolog Marcellin Agnagna vyrazili na lov obrázků tohoto děsivého tvora. Mackalova výprava se v roce 1981 marně snažila proniknout po řece Bai až k jezeru Telle. Mokele Mbembe se vyskytuje v bažinaté oblasti Konga Likouala.

Západ slunce (Kongo)

Objevuje se stále znovu

Roku 1981 se výprava  výzkumníků včetně antropologa Richarda Greenwella a geologa Justina Wilkinsona vydala na objevitelskou cestu, ale jezera Telle nedosáhli. Přesto byli uspokojeni, zaleschli hlasíté cákání a obří tunely vyšlapané v křoví. Kdo je vytvořil?

Ve stejném období se americký dobrodruh Herman Regusters a jeho žena vydali na výpravu za dinosaurem. Ve své zprávě uvedli, že všichni členové výpravy kromě fotografa Mokele Mbembe spatřili. Jak je to všechno možné? Tolik lidí ho vidělo a nikdo nepřinesl zjevný důkaz. Jde o pouhou náhodu nebo cestovatelé podlehají svodům fata morgany?

V roce 1983 ho zahlédl zoolog Marcelin Agnagna, který spatřil v jezeře obrovský hřbet, dlouhý krk a hlavu, která se na něj dívala, bohužel mu došel v kameře film. A náhradní, jako na potvoru, samozřejmě neměl. Vrátil se pro něj do tábora, ale potom už Mokele Mbembe nikdy neviděl.

V letech 1987 až 1992 uskutečnilo Japonsko se skvělou technikou dvě výpravy, té druhé se podařilo natočit jakýsi umělý dokument. Film byl vysílán médii celého světa. Kamera umístěná na malém letadle zachytila ve vodách jezera pohybující se předmět. Ovšem ani tento film existenci tvora jednoznačně neprokázal a tak si na opravdové a uvěřitelné odhalení budeme muset ještě nějaký čas počkat. Co to tedy znamená? Existuje záhadný potomek dinosaurů nebo jsou to jen představy a přání objevitelů?

Booking.com