Kambodža má za sebou tisíciletou slavnou historii

Tanečnice (Kambodža)
Tanečnice (Kambodža)

Království, které ukrývá skutečné skvosty a je pro evropské turisty zatím spíš trochu neznámou. A není to škoda? Khmerská říše už sice na mapě není, hrůzami dvacátého století si už země také prošla. Dnes je Kambodža bezpečnou destinací, kam se cestovatelé vůbec nemusí obávat a která pomalu otevírá dveře světu. Staré buddhistické artefakty, pláže jak vystřižené z magazínů, ale i chrámový komplex, známý po celém světě – Angkor Vat. Pojďme tedy u něj – symbolicky – začít a představme si i další kambodžské skvosty…

Turistická atrakce číslo jedna je tu už osm století

Hlavní turistickou atrakcí Kambodže je chrámový komplex Angkor, který se nachází nedaleko bývalého královského města Siem Reap. Angkor byl v roce 1992 zapsána na seznam kulturního dědictví UNESCO. V celém chrámovém komplexu se vyskytuje okolo jednoho tisíce památek a rozkládá se na obrovské ploše 24 x 8 km. Hlavním chrámem je Angkor Vat, který nechal vystavět Súrjavarman II. jako svůj chrám a hrobku. Tak vyzdobené interiéry jen tak někde neuvidíte, hinduistická mytologie je tu doslova na každém kroku. Připomeňte si příběh slavného prince Rámy, královský palác, knihovny, ale také vytesané sochy hadů se lvími hlavami. Zkrátka, je to magická součást dnešní Kambodži.

Pojďme si ještě prohlédnout samotné město Siem Reap, které žije bohatým nočním životem a hodně věcí vám tu připomene Francii stejně jako Čínu – ocitáme se na rozhraní dvou kulturních vlivů a velkých světů. Sídlo má totiž za sebou stoletou historii a jeho název doslova znamená – porazili jsme Siamce! (tzn. Thajce). Město, jakož i celý Angkor Vat, se rozkládá poblíž břehů jezera Tonlésap. Jeho rozloha se mění podle toho, jestli je období dešťů nebo není, zvětší se až čtyřikrát, průměrná hloubka ze dvou metrů na čtrnáct v létě, to není nic výjimečného.

Dejte si kapra nebo navštivte světoznámé rybáře

Zajímavostí je, že zdejší ryby jsou příbuzné našim jihočeským kaprům. Stejně tak není nic výjimečného třeba i několikametrový sumec. A samozřejmě jsou vítanou pochoutkou pro místní vietnamské rybáře, kteří na jezeře, poněkud netradičně, přímo žijí. Benátky jsou možná pod vodou, ale tady už je řeč o skutečně regulérní plovoucí vesničce. Skromná obydlí spojují jen pevná lana, ale právě tolik stačí, aby byla celistvá a měli jste stále stejné sousedy, což je věc celkem praktická.

A co další atraktivní místa v Kambodži, která má asi šestnáct milionů obyvatel a bohužel stále patří mezi nejchudší na světě? Je to třeba hlavní město Phnompenh, které bychom hledali tam, kde se propojuje Mekong s Tonlesapem. Minimální nadmořská výška, minimum deště a sedm století historie. Khmerská pýcha v kombinaci s moderní architekturou, buddhistické stúpy a královský palác, ale samozřejmě i pomník nezávislosti, na nějž jsou místní zvláště hrdí. Pokud jde o samotný jih země, určitě si nenechte ujít pláže v Sihanoukville, kde je i mezinárodní letiště.

Booking.com